Středa 28. unora 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Práce hasičů poslance nezajímá ?

Shodou okolností jsem byl včera ve sněmovně při projednávání nového ZP, tedy v době, kdy pražští hasiči zasahovali ve sněmovních garážích při požáru poslaneckých aut.

Jako hasič dovedu velmi dobře pochopit rozladění hasičů nad tím, že se nikdo z politiků neobtěžoval přijít se na zásah, probíhající několik metrů od nich, alespoň z povzdálí podívat. S tím souviselo i rozladění nad tím, že páni poslanci dokonce nad skutečností, že ve sněmovně hoří, mírně zavtipkovali. V žádném případě je nechci omlouvat, právě proto, že jsem hasič, bylo to jednoznačně i nad míru mého vkusu.

Oni si totiž jako laici jenom představili oheň někde v garáži, aniž si uvědomili, jak složité, namáhavé a hlavně nebezpečné to může být pro hasiče. Přesto mezi jejich vtipy trochu rozlišuji. Jinak se mi jeví ubezpečení předsedy sněmovny o tom, že jednání pléna není požárem ohroženo, podané podle něj vtipně, podle mne nic moc. A jinak se mi jeví vyjádření stínového ministra vnitra na kameru ve smyslu, že ČSSD hoří půda pod nohama. Také on to jistě myslel jako nadsázku a rádoby pohotový vtip.

Od člověka, který by se chtěl stát ministrem vnitra, jezdí se svým stínovým náměstkem na besedy s policisty a tvrdí, že situaci řadových příslušníků dobře zná, bych však spíše očekával, že chce-li být pohotový, nepropásne jedinečnou příležitost podívat se z blízka na práci hasičů. Na rozdíl od organizované besedy s příslušníky by to nikdo nemohl považovat za předvolební kampaň ve Sboru, který má být ze zákona přísně apolitický. Hlavně by však příslušníci viděli, že někdo má skutečný zájem o jejich práci. V případě pana stínového ministra by na druhé straně i on mohl možná korigovat svůj veřejně hlásaný názor, že příslušníci dostali přidáno na platech podle hesla „něco za nic“.

Jinak z hlediska odborné úvahy nepochybuji o tom, že podle norem bylo projekčně i stavebně vše v pořádku, alespoň do doby, než by vyšetřování prokázalo opak. V prostorách automatizovaných garáží se zjevně nepočítá se stálou přítomností osob a EPS zřejmě byla posouzena jako „nezbytné minimum“, což bylo dodrženo. Jiná věc je, že investor mohl počítat s „nestálou přítomností osob“, konkrétně hasičů, resp. mohl nutnost takové přítomnosti vyloučit některým ze SHZ.

Co je pro mne nejdůležitější? Neoficiální čerstvá informace o tom, že jediný ze tří zraněných kolegů, který musel zůstat v nemocnici, nakonec dopadl bohudík možná až zázračně lépe, než to po pádu do 7 metrové hloubky a televizních záběrech z jeho nakládání do sanitky vypadalo. Přeju mu nejen brzké uzdravení, ale i brzký návrat do směny.

Vladimír Mühlfeit
předseda
Odborového svazu hasičů
Sdílet