Úterý 5. července 2022, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Přívalové deště v Královéhradeckém kraji

Během včerejšího odpoledne se nad územím Královéhradeckého kraje přehnala bouře doprovázená na některých místech vydatným deštěm. Ten způsobil rozvodnění některých potoků a řek, voda a bahno z polí zaplavily silnice a sklepy domů.

Hasiči Královéhradeckého kraje během pondělního večera až do půlnoci zasahovali u 17 událostí. Vydatný déšť způsobil problémy hlavně na Rychnovsku, kde se voda a naplavené bahno z polí dostalo do domů a zablokovalo místní komunikace. Rychnovští profesionální a dobrovolní hasiči čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali naplaveniny a na některých místech také spadlé stromy a větve ze silnic.

Nejvážnější situace byla v obcích Javornice, Rybná nad Zdobnicí, Peklo nad Zdobnicí, dále pak ve Slatině nad Zdobnicí, Vamberku, Zámělu nebo Bačetíně. V obci Javornice museli hasiči evakuovat čtyři obyvatele domu, dále odklízeli nánosy bahna z domů a komunikací, odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, budovali provizorní hráze a odklízeli spadlé stromy ze silnic.

V nočních hodinách došlo v důsledku vydatného deště k odtržení svahu pod silnicí č. III/3195 v Javornici a voda také podemlela silnici č. III/31212 v Rybné nad Zdobnicí.

Na odstraňování následků průtrže mračen bylo během pondělního odpoledne a večera nasazeno na Rychnovsku čtrnáct jednotek požární ochrany, z toho jedna profesionální a třináct dobrovolných jednotek.

Také na jiných místech v kraji voda potrápila a způsobila problémy. Ve Velkém Poříčí a v obci Vrchoviny na Náchodsku hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a v Kladské ulici v Náchodě pročišťovali ucpaný kanál, kde se hromadilo velké množství vody.

Bahno z polí zaplavilo komunikaci v obci Hořiněves na Hradecku. Místní dobrovolní hasiči museli vozovku očistit od nánosů bahna. Dobrovolní hasiči z Předměřic nad Labem odstraňovali spadlý strom v ulici U Náhona v Předměřicích nad Labem na Hradecku.

Pročištění kanálů a odčerpání vody prováděli také hasiči na Trutnovsku, a to konkrétně v obci Hajnice.

Foto: JSDH Kostelec nad Orlicí

Sdílet