Středa 17. srpna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výrobna cukrovinek byla evakuována, hasiči cvičili

Dne 9. 9. 2011 ve 12:30 hod. bylo vyhlášeno speciální taktické cvičení hasičů v Holešově, část Všetuly.

Námětem dnešního cvičení hasičů v Holešově byl zásah po úniku čpavku v areálu podniku na výrobu cukrovinek. Cvičení mělo prověřit nejen činnost jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, ale také chování firmy, pracovníků krizového štábu podniku a jejich zaměstnanců při nařízené evakuaci. Cvičení se účastnili také zástupci odboru životního prostředí města a odborníci na školení a výcvik hasičů.

Cílem cvičení hasičů pak byla záchrana zraněných osob z nebezpečného prostoru, zamezení dalšího úniku Chemické látky, prověření zásahu v nebezpečné zóně, práce ve speciálních oblecích a dekontaminace zasažených osob.

Přesně ve 12:30 hod. vyhlásil ředitel podniku chemický poplach a zástupci ohlásili událost na tísňovou linku hasičů. Do příjezdu záchranářů se firmě podařilo evakuovat asi 250 zaměstnanců, kteří opustili svá pracoviště na určené místo shromáždění a evakuování. Evakuace byla organizována velmi dobře a hlavně rychle. Během několika minut byli všichni v bezpečí a mimo výrobní haly.

Po vyhlášení poplachu byly na místo vyslány jednotky profesionálních hasičů z Holešova, Bystřice pod Hostýnem a Kroměříže se zásahovými vozy a speciálním protichemickým autem, které posílily jednotky dobrovolných hasičů z Prusinovic a Zahnašovic. Jednotka dobrovolných hasičů z Holešova nevyjela kvůli závadě na technice.

Hasiči byli na místě zásahu za šest minut od vyhlášení poplachu. Velitel zásahu ihned provedl kontrolní měření koncentrací nebezpečných látek a nechal vyhradit nebezpečnou zónu. Po příjezdu speciálního vozu z Kroměříže byly připraveny týmy hasičů ve speciálních protichemických oblecích. Další skupina hasičů připravila dekontaminační pracoviště a proudy vody na skrápění unikajícího čpavku. V době příjezdu hasičů již byli všichni zaměstnanci v bezpečí a zástupci firmy ohlásili, že jeden z pracovníků zůstal v poškozené stanici se čpavkem.

Hasiči v oblecích se vydali na průzkum a v technologiích nalezli zraněného pracovníka. Sami také zabránili dalšímu unikání čpavku, a to uzavřením důležitých ventilů nebezpečného média. Zraněný pracovník byl naložen na nosítka a vynesen ven. Celý tým prošel kompletní dekontaminací a očistou od chemické látky, a to včetně zraněného zaměstnance. Několika proudy vody hasiči vytvářeli vodní stěnu, kterou bránili prostor zásahu před nebezpečným čpavkem ve vzduchu.

Celé cvičení bylo průběžně komentováno pro samotné zaměstnance, kteří se tak mohli seznámit s prací hasičů. Praktické cvičení se jim líbilo a hasiče na konci odměnili potleskem. Za zmínku stojí příkladný přístup vedení podniku a spořádanost zaměstnanců. Cvičení bylo dobře připraveno i zvládnuto. Získané poznatky budou dále sloužit pro školení a výcvik.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet