Čtvrtek 30. června 2022, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení hasičů v penzionu v Morkovicích-Slížanech

Dne 6. 10. 2011 v 11:00 hod. bylo vyhlášeno cvičení pro profesionální i dobrovolné hasiče v Morkovicích-Slížanech.

Námětem cvičení byl požár v ubytovně s následnou evakuací a záchranou zraněných osob. Cílem cvičení pak bylo prověřit činnost jednotek požární ochrany při zvládnutí tohoto úkolu, zjistit dojezdové časy i prověřit taktiku samotného zásahu.

Při cvičení se zjišťovala kapacita únikových cest z objektu, spolupráce hasičů při zdolávání požáru v objektu za pomocí dýchací techniky i evakuačních prostředků. Zjišťovala se také kvality vzájemného spojení v prostoru zásahu a dostupnost komunikace s krajským operačním střediskem HZS Zlínského kraje.

Rozsah taktického cvičení odpovídal I. stupni požárního poplachu a byl určen pro tři jednotky požární ochrany. Požár vznikl v pokoji místního penzionu, kde došlo k požáru po technické závadě na jednom z televizorů. Požárem byl zasažen celý pokoj a jedna ubytovaná osoba se nadýchala kouře při snaze požár uhasit pomocí přenosného hasicího přístroje z chodby.

Majitel penzionu požár ohlásil s tím, že začal s evakuací ubytovaných hostů i hostů v restauraci. Zároveň ohlásil, že chodby jsou zakouřené a v pokojích mohou být asi tři další osoby.

Jako první na místo dorazila místní jednotka profesionálů, které to z nedaleké stanice trvalo asi jednu minutu. Následoval příjezd dobrovolných hasičů z Morkovic a Zdounek. Hasiči před objektem potkali majitele, který se rychle seznámil se situací. Hasiči v dýchacích přístrojích pronikli do zakouřeného patra s pokoji, které začali prohledávat.

Při průzkumu byly nalezeny dvě osoby na pokojích, které byly postupně vyvedeny v dýchacích kuklách. Dvě ubytované ženy se tak dostaly do bezpečí a byla jim poskytnuta další nezbytná předlékařská péče. Objekt hasiči postupně odvětrali jak přirozenou ventilací, tak i za pomoci techniky. Požár v pokoji byl postupně lokalizován a uhašen.

Cvičení se účastnil také velitel stanice, který pečlivě pozoroval taktiku zásahu. Zjištěné poznatky budou dále sloužit pro výcvik a školení hasičů. Závěry cvičení byly rozebrány po skončení akce na stanici. Při cvičení byla prověřena také hydrantová síť obce. Při cvičení byla částečně omezena průjezdnost po komunikaci.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet