Úterý 5. července 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nenašel kolo, zapálil stánek, hrozí mu 15 let

Mravenčí práce a téměř půlroční snažení kriminalistů vedly k dopadení žháře, který koncem května založil jeden z největších požárů letošního roku na jižní Moravě.

Pětatřicetiletý muž z Hrušovan u Brna zjevně neodhadl dopad svého opileckého jednání, v jehož důsledku byla poškozeným způsobena škoda přesahující pětadvacet milionů korun. Nezaměstnaný mladý muž osudné květnové noci popíjel v hrušovanské restauraci.

Poté, co se rozhodl odebrat se domů, se začal shánět po svém jízdním kole, které ale před restaurací nenašel. Po pátrací akci po okolí, která však k nalezení kola nevedla, se rozhodl k těžko pochopitelné pomstě.

Motorovým benzínem polil stěnu novinového stánku a zapálil. Plameny během chvíle přeskočily na sousední budovu výrobny svíček, svátečních dekorací a keramiky. Na místě zasahovalo čtrnáct jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, plameny podle svědků dosahovaly výšky až dvaceti metrů, proto hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu.


ČTĚTE: V Hrušovanech bojovali s obrovským požárem


Jak novinový stánek, tak zmíněná výrobna byly požárem úplně zničeny. Shořelo veškeré uskladněné zboží včetně archivované dokumentace. Požárem byla navíc částečně poškozena další přilehlá budova. Poškození majitelé vyčíslili škodu způsobenou požárem na více než pětadvacet milionů korun.

Operativním šetřením se kriminalistům podařilo přijít na stopu pachateli. Koncem minulého týdne čtyřiatřicetiletému muži sdělili obvinění ze spáchání trestného činu obecné ohrožení, za který mu hrozí až 15 let za mřížemi.

Státní zástupce na podnět vyšetřovatele podal návrh ke vzetí obviněného do vazby, soudce návrh akceptoval a pachatel si na verdikt soudu počká ve vazbě.

mjr. Petra Vedrová
KŘP Jihomoravského kraje
Policie ČR

Sdílet