Středa 29. června 2022, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hořelo v bytě u „Ježíše“, ten se nadýchal zplodin

Dne 18. 11. 2011 v 18:58 hod. byli hasiči informováni o možném požáru ve výškové budově v Kroměříži.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru v jednom z bytů domu pro sociálně slabé.

Sousedé z okolních bytů ucítili kouř a podezření na požár okamžitě oznámili na tísňovou linku hasičů s tím, že uvnitř může být nájemník.

Hasiči byli na místě požáru do jedné minuty od výjezdu z nedaleké stanice. Bleskově vyběhli do druhého patra a k bytu s možným požárem. Na bouchání na dveře nájemník zareagoval až pod hrozbou násilného vniknutí.

Od první reakce však bylo zřejmé, že muž je psychicky rozrušený a speciálně proškolený hasič s ním proto vedl cílenou rozmluvu. Po promluvě se hasičům podařilo proniknout do pokojů na průzkum. Silně psychicky rozrušený muž na hasiče volal, že je Ježíš Kristus a bylo zde podezření, že se nadýchal nebezpečných zplodin hoření. Zároveň byli hasiči sousedy informováni, že muž mívá agresivní chování a musí pravidelně brát léky.

Na místo byla povolána posádka zdravotnické záchranné služby, která si muže převzala do své péče. Po prvotním prohlídce byl muž následně odvezen na příslušné oddělení psychiatrického oddělení kroměřížské nemocnice. Hasiči byt postupně odvětrali a překontrolovali proti případnému dalšímu rozhoření.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřování odhalilo, že požár byl způsoben nedbalostí nájemníka, který kouřil a zapálil lůžkoviny. Požár se mu samotnému také podařilo uhasit, a to ještě před příjezdem hasičů. Požárem způsobená škoda nebyla pro potřeby hasičů vyčíslena.

Vyšetřovatel neopomněl připomenout, že malé požáry v bytech jsou velmi často podceňovány a mohou skončit i tragicky. Muži se sice podařilo požár uhasit, ale v uzavřeném prostoru ho přímo na životě a zdraví ohrožoval nebezpečný kouř.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet