Pondělí 27. června 2022, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Velký požár v Budišově, škoda jeden a půl milionu a dvě zraněné osoby

Pět jednotek hasičů likvidovalo dnes, 25. 11. 2011 časně ráno rozsáhlý požár stavení v Budišově na Třebíčsku. Majiteli vznikla požárem škoda v předběžné výši 1.500.000 Kč.

Informaci o požáru přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 01:50 hod. K požáru vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanice Třebíč a Náměšť nad Oslavou společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Budišova, Mihoukovic a Rudíkova.

Při příjezdu prvních jednotek na místo události byla budova kompletně v plamenech. Již samotná cesta hasičů na místo události byla velmi náročná, protože silnice byly silně namrzlé. Teploty pod nulou také komplikovaly hasičům celkové provedení zásahu.

Po dojezdu nasadily jednotky na likvidaci požáru několik vodních proudů. Část stavení byla obytná, v druhé části měl majitel ustájena hospodářská zvířata – telata a prasata, ale také uskladněné propanbutanové lahve a svařovací soupravu.

V době vzniku požáru spal uvnitř stavení manželský pár a dvě malé děti. Ještě před příjezdem hasičů se majitel sám pustil do hašení požáru. Záhy však zjistil, že nebude mít proti plamenům sebemenší šanci a na místo přivolal hasiče. Podařilo se mu ještě otevřít vrata od hospodářské části a „osvobodit“ tři telata a dvě prasata. Vyděšená zvířata se okamžitě rozutekla po obci. Při zdolávání požáru se majitel popálil a byl zdravotníky převezen k dalšímu ošetření do nemocnice. Šok utrpěla také jeho žena a i ta skončila v péči zdravotníků. Po nezbytném ošetření byla ponechána na místě události. Děti naštěstí vyvázly z požáru bez sebemenšího poranění.

Hasiči vytvořili dva bojové úseky. První úsek prováděl hašení ze dvora, druhý ze zahrady. Voda byla na požářiště dodávána z místního rybníku a hydrantové sítě. Jednotky se zaměřily především na ochranu okolí. Před požárem se jim podařilo uchránit vedle stojící stodolu. V 03:30 hod hlásil velitel zásahu lokalizaci požáru.

Hasiči se také pustili do odchytu zvířat. Všechna zvířata se jim postupně podařilo nalézt. Jedno z prasat však hasiči museli vyprostit ze zhruba dvoumetrového příkopu, do kterého spadlo.

Jednotky na místě postupně dohašují jednotlivá ohniska. Zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek za 3.000.000 Kč. Na místě jsou také naši vyšetřovatelé, kteří se nyní intenzivně zabývají příčinou vzniku tohoto požáru.

kpt. Ing. Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS Kraje Vysočina
Sdílet