Středa 29. června 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Expozice důlního záchranářství

Největší hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice v Ostravě – Petřkovicích.

Landecká expozice báňského záchranářství je největší svého druhu na světě. Představí vám vysoce náročnou a rizikovou činnost, bez níž by práce v podzemí nebyla možná, a techniku, která záchranářům umožňuje pohybovat se v prostředí, jež je v některých ohledech ještě nepřátelštější než kosmický prostor nebo hlubiny moře.

Návštěvník si může prohlédnout skutečnou důlní záchranářskou základnu, záchranářskou dýchací a oživovací techniku. Některé vystavené přístroje představují sběratelské unikáty mezinárodního významu. Nejstarší dochované dýchací přístroje pocházejí z roku 1884 a například těžká potápěčská souprava Siebe-Gorman z roku 1920 ve vynikajícím stavu je trvalým předmětem zájmu odborníků i milovníků historie potápění a staré techniky vůbec. Expozice se ale nezabývá jen historií – je také průřezem vývoje novodobé dýchací a záchranářské techniky. Nechybí ani výbuchovzdorné hráze a další technologie zvyšující bezpečnost práce v podzemí.

Jednou z atraktivních a poněkud adrenalinových možností, které se tu návštěvníkům nabízejí, je nabídka vyzkoušet si záchranářský výcvik na cvičném záchranářském polygonu. Na něm se simulují podmínky, do nichž se členové týmů při svých zásazích skutečně mohou dostat: nedýchatelné prostředí, tma, horko, hluk, stísněný prostor…

Památník

Nejde jen o pouhou muzejní expozici, ale také o pietní památník záchranářů, kteří zahynuli při výkonu svého povolání, ve chvílích, kdy se snažili zachránit své bližní. Pamětní desku se jmény 101 členů báňské záchranné služby navrhl známý výtvarník Kurt Gebauer. V pietní síni se odehrávají i slavnostní události související s báňskou záchrannou službou, například vyznamenávání zasloužilých záchranářů.

Přehled obsahu expozice báňského záchranářství

  • důlní záchranářská základna
  • výbuchuvzdorné hráze v chodbách s ocelovou a dřevěnou výztuží
  • záchranářská dýchací a oživovací technika od nejstaršího dochovaného přístroje z roku 1884 do roku 1942
  • dýchací, oživovací a potápěčská technika po roce 1942
  • pietní místnost padlých záchranářů
  • cvičný záchranářský polygon (dýmnice), kde jsou simulovány podmínky v různých druzích důlních děl

foto: Tomáš Lach
text: Landekpark

Sdílet