Středa 6. července 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Rozsáhlý požár ohrožoval historický areál

Dne 1. 12. 2011 v 03:10 hod. byli hasiči informováni o rozsáhlém požáru stodoly ve Valašských Kloboukách.

Na místo vyjely jednotky profesionálních hasičů z Valašských Klobouk a Slavičína s cisternami i výškovou technikou, které posílily jednotky dobrovolných hasičů z Valašských Klobouk, Slavičína, Brumova, Bylnice, Horní Lidče, Vlachovic, Slavičína a Lačnova. Ze Zlína na místo vyjel také velicí důstojník směny. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru hospodářských budov u známého centra ochránců přírody Kosenka.

Požár jako první zpozoroval svědek, který také přišel událost ohlásit osobně na nedalekou stanici hasičů. Ze sto metrů vzdálené stanice byli profesionální hasiči na místě požáru doslova do minuty. V době příjezdu velitel zásahu potvrdil, že požár je rozsáhlý a vyžádal si výjezd dalších posilových vozů. Na místo se sjela technika a hasiči z deseti jednotek.

Postupně bylo nataženo více proudů vody a začal intenzivní hasební zásah. Hasiči obklíčili hořící hospodářská stavení a zásahem se snažili především zabránit rozšíření požáru na blízké středisko ochránců přírody. Prioritou byla také ochrana blízko stojících významných kulturních a historických staveb a dřevěnic.

Požár se hasičům podařilo lokalizovat asi po půlhodině zásahu. Plameny se dostaly i částečně na střechu budovy ochránců, kde se je podařilo zastavit. Část budovy byla ale zasažena vodou z hašení a došlo k promáčení objektu. Během prvního průzkumu v zasažených objektech se hasičům podařilo včas vytáhnout velkou tlakovou nádobu na plyn a zabránit případnému výbuchu.

04:30
Hasební zásah nadále pokračuje v nepolevené intenzitě. Hasiči hasí nejen ze země, ale také z automobilového žebříku. Střechy hospodářských budov zcela prohořely a začaly se bortit. Uvnitř objektů jsou zničeny veškeré uskladněné věci a vybavení i na aktuálně chystaný víkendový jarmark.

06:50
Likvidace požáru stále pokračuje. Větší množství techniky hasičů a cisteren stojí na hlavní průjezdní komunikaci. Doprava je omezena do jednoho jízdního pruhu a řízena kyvadlově hlídkou policie. Při přečerpávání cisteren a plnění vodou dochází k odtékání vody po silnici a k hrozící námraze. Na místo vyjeli zástupci správy a údrždy silnic k ošetření vozovky.

07:10
Velitel zásahu začal redukovat počet zasahujících hasičů a jednotek. Požár ještě stále není zcela uhašen. Hasiči nadále dohašují některé části objektu, odhalují skrytá ohniska požáru a rozebírájí části konstrukcí zničených budov.

Na místě už pracuje vyšetřovatel hasičů, který zatím sbírá prvotní informace od svědků. Byl vyžádán výjezd speciálně cvičeného psa na vyhledávání akcelerantů hoření. Po ukončení hasebních prací vstoupí odborníci na požářiště a začnou hledat důležité stopy k objasnění příčiny ničivého požáru.

08:45
Hasiči stále pokračují v celkové likvidaci požáru. Nadále je nutné vyhazovat prohořívající seno, dřevo i další uskladněný materiál. Některá skrytá ohniska požáru jsou stále prolévána vodou a postupně dohašována.

09:05
Velitel zásahu ohlásil celkovou likvidaci požáru. Na požářiště vstoupili vyšetřovatelé a hledají stopy k objasnění příčiny vzniku požáru.

10:00
Požářiště prochází speciálně cvičený pes na vyhledávání akcelerantů hoření. Vyšetřovatelé opatrně odkrývají jednotlivá zasažená místa a snaží ze najít místo vzniku požáru. Z ohledání je zatím zřejmé, že požár zasáhl nejméně tři objekty a další části s přístavky hospodářských bu­dov.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet