Pondělí 1. března 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči pomáhali při hledání osob u Lipna

Policie ČR si před devátou hodinou dopolední přes Krajské operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje vyžádala pomoc hasičů při hledání ztracených osob u vodní nádrže Lipno. Operační důstojníci HZS Jihočeského kraje k zásahu vyslali profesionální jednotku ze stanice Frymburk a jednotku SDH obce Černá v Pošumaví.

Ilustrační foto

Dle informací z místa zásahu se jednalo o tři německy hovořící muže ve věku nad 20 let, kteří se v sobotu odpoledne vydali rybařit. Své auto nechali na břehu u obce Bližší Lhota a nasedli na člun. Loď se však na větrem rozbouřené hladině Lipna převrhla.

Na pátrací akci hasiči spolupracovali s příslušníky Policie ČR, záchranáři z Vodní záchranné služby z Vltavice, Zdravotnickou záchrannou službou a pracovníky Povodí Vltavy. Záchranáři na člunech projížděli systematicky vodní hladinu, několikrát monitorovali břehy pěšky i v autech a několikrát prozkoumali ostrov „Tajvan“.

Krátce před půl desátou nahlásil velitel zásahu, že mají jednoho z hledaných mužů, jemuž se podařilo doplavat na ostrov „Tajvan“, kde strávil v bezvědomí celou noc. Okamžitě ho na člunu převezli na břeh a byl ihned transportován do nemocnice v Českém Krumlově. Za dalších dvacet minut byla nalezena loď, bohužel bez zbývajících dvou pasažérů. Na místo byla povolána potápěčská skupina HZS Jihočeského kraje, barokomora z učiliště požární ochrany v Borovanech a jednotka SDH obce Horní Planá.

V 10:52 hodin byly ukončeny záchranné práce a událost si pod své velení převzala Policie ČR. Ta bude koordinovat veškerou další činnost všech záchranářských jednotek, které mezitím stále prozkoumávali vodní hladinu a okolí břehů nejen v místě předpokládaného převržení lodě, ale v pásmu od Černé v Pošumaví až po Horní Planou. K zásahu byl také povolán vrtulník s termovizí a kynologická skupina Policie ČR.

Okolo 16. hodiny zásah ukončila potápěčská skupina HZS JčK, byla odvezena barokomora z Borovan, odjeli profesionálové z Frymburka a jednotka SDH obce Černá v Pošumaví.

I přes veškerou snahu všech záchranářů nemáme doposud o zbylých dvou mladících žádné informace.

Sdílet