Středa 6. prosince 2023, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Stihl Timbersport Series

EXTRÉMNÍ DŘEVORUBECKÝ SPORT POTŘETÍ V ČESKÉ REPUBLICE. STIHL® TIMBERSPORTS® si může vyzkoušet každý chlap.

Všichni, kdo mají rádi napětí, létající třísky a stoupající adrenalin, se mohou těšit na třetí ročník divácky atraktivní dřevorubecké soutěže STIHL TIMBERSPORTS, která se bude konat 9. července 2006 ve Sporthotelu Trhovky u Orlické přehrady. Soutěž je zároveň národním finále v tomto sportu a vyvrcholením tréninkového kempu, který probíhá na stejném místě od 4. července. V šesti tradičních dřevorubeckých disciplínách se utkají ti, kteří nejlépe ovládají práci se sekerou a motorovou pilou. Organizátorem a sponzorem tohoto klání je společnost Andreas STIHL, která je celosvětovou jedničkou na trhu s motorovými pilami.

Česká republika má v dřevorubeckém sportu vynikající renomé a její reprezentanti patří k absolutní světové špičce. Na mistrovství Evropy družstev obsadila loni Česká republika 4. místo a náš nejlepší reprezentant, Martin Komárek, již potřetí v řadě obhájil titul mistra Evropy. Na prvním oficiálním mistrovství světa v americké Virginia Beach se Martin umístil na skvělém šestém místě.

Šanci zúčastnit se národního finále a být mezi těmi, kdo budou hájit naše barvy na evropském šampionátu, má každý zdatný chlap. Nezáleží na věku, povolání ani předchozích sportovních zkušenostech. Stačí se přihlásit do tréninkového kempu, který proběhne v termínu od 4. – 9. července 2006 ve Sporthotelu Trhovky u Orlické přehrady. Výcvik, jehož cílem je naučit se obratně zacházet se sekerou a speciální motorovou pilou, povede trojnásobný mistr Evropy Martin Komárek a potvrzena je také účast trenéra z USA.

Martin Komárek je přesvědčen, že STIHL TIMBERSPORTS není vyhrazeným sportem pro všestranné profesionály, nýbrž je atraktivní pro širší veřejnost: „Mistrovství Evropy ve štafetovém závodě družstev potvrzuje, že STIHL TIMBERSPORTS není jen sport pro jednotlivce. Tato soutěž naopak zvýrazňuje kolektivní výkon, při kterém je důležitá nejen výkonnost členů družstva, ale i souhra celého týmu. K tomu, aby se účastník soutěže dostal na mistrovství Evropy, stačí v národním finále vyhrát jednu ze třech disciplín.“

Sezóna STIHL TIMBERSPORTS SERIES probíhá od května do září, ale tréninkové kempy se pořádají během celého roku. V současné době se národní dřevorubecké soutěže konají ve 12 zemích Evropy.

Více informací o tomto sportu a přihlášku do tréninkového kempu mohou zájemci najít na webových stránkách www.timbersports.cz.

V případě zájmu o bližší informace prosím kontaktujte:

S&K Public
Jan Brabec
Gorkého 1, 661 54 Brno
www.timbersports.cz.
tel.: 541 217 470 nebo 724 642 071
e-mail: brabec@skpublic.cz

POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)

Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přesekat mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přeseká kmen upevněný na vrcholu klády.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví až při dopadu druhého kotouče na zem.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)
Disciplína simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník seká kmen nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.

Single Buck (řezání ruční pilou)
Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)
Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem)
Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktiv­nějších disciplín dřevorubeckých sportů. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není snadnou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100 000 Kč. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene v co nejkratším čase.
Sdílet