Pátek 23. unora 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Z přívěsu se vysypaly oleje a maziva

Ve čtvrtek v 19:28 hod. byl vyhlášen poplach jednotce SDH Železná Ruda OPISem HZS ÚO Klatovy a byli jsme vysláni k dopravní nehodě nákladního automobilu s oleji na Gerlově huti (Křižovatka: Žel. Ruda – Klatovy – Sušice).

Na údajném místě nehody bylo zjištěno, že se tam žádné vozidlo nenachází, a proto první vůz na místě (RZA Nissan) pokračoval po hlavní silnici E53 směrem na Klatovy. Druhý vůz Tatra 815 byl vyslán na druhou stranu, směrem na Sušici. Po přibližně 1,5 km bylo upřesněno místo DN posádkou T185 a RZA Nissan se tedy otočil a jel na místo události.

Po příjezdu na místo a provedeném průzkumu bylo zjištěno, že vozidlo se nachází částečně mimo vozovku, v protisměru a leží na levém boku. Jednalo se osobní automobil Nissan Pick-up s přívěsem, ve kterém byly převáženy oleje, nafta a maziva. Přívěs ležel o několik metrů dále a jeho náklad byl vyspán v okruhu několika desítek metrů, částečně vylitý v trávě. Ihned byla provedena protipožární opatření a zamezeno dalšímu úniku látek. Řidič se dostal z vozu předním oknem ještě před naším příjezdem a nejevil žádné známky zranění, pouze si stěžoval na bolest nohy, a proto byl převezen zdravotní záchrannou službou k dalšímu ošetření.
Na místo byla povolána i správa národního parku Šumava, jelikož oleje vytekly na půdu parku. Po konzultaci se správcem parku, který oznámil, že nedošlo k žádnému ohrožení vod a přírody, byly vylité oleje a maziva pomocí sorbentu zlikvidovány.
Po vyšetření dopravní nehody Policií ČR a naložení vozidla a přívěsu na odtahovou službu se naše jednotka vrátila zpět na základnu krátce před půlnocí.
Po celou dobu zásahu byl provoz omezen kyvadlově jedním jízdním pruhem a při nakládání vraku vozidla byla vozovka na několik desítek minut kompletně uzavřena.

Příčina nehody je v šetření.

Filip Brož
Sdílet