Pondělí 26. unora 2024, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Druhý požár stejné budovy

16. května došlo ve Varnsdorfu k rozsáhlému požáru bývalé nádražní budovy.

Došlo k němu necelé tři roky po požáru ve stejném objektu, o němž jsme Vám psali v jednom z prvních článků na našich stránkách. K druhému požáru, většího rozsahu a intenzity než v prvním případě, došlo 16. května ve večerních hodinách. Požár byl ohlášen ve 20:36 hodin a již v době příjezdu první jednotky (HZS Varnsdorf) ve 20:42 hodin bylo zjištěno, že se požár nachází ve třetí fázi vývoje – celkové hoření! Na místo byly povolány postupně jednotky JSDH Varnsdorf, Dolní a Horní Podluží, Rumburk a Krásná Lípa. Vzhledem k tomu, že se jedná o původní nádražní budovu, byla vyrozuměna také jednotka HZS ČD Liberec, která na místo ihned vyjela. Zatímco většina techniky zůstala na levé straně budovy a prováděla zásah a doplňovala vodu, naše Tatra 813 byla vzhledem ke svým terénním schopnostem určena pro vytvoření druhého úseku při zásahu v kolejišti. Proto za nádražní budovou sjela z nástupiště do kolejí a po třetí koleji (druhá v pořadí) se dostala na místo zásahu. Po rozvinutí dvou útočných vedení se musela Tatra kvůli silnému žáru přesunout o cca 20 metrů. Na tomto požárním úseku zasahovaly pod vedením velitele JSDH Varnsdorf jednotky Horní a Dolní Podluží a část jednotky Varnsdorf. Ostatní zasahující jednotky včetně části JSDH Varnsdorf zasahovaly pod vedením velitele zásahu Josefa Kroupy. Na místo se dostavil nájemce objektu (firma PROEKO) a zároveň se podařilo z funkčních hydrantů sousední Velvety napojit všechna doplňovací vozidla na vodu. Tím odpadla kyvadlová doprava a jednotky se mohly věnovat naplno hašení. Během zásahu se na místo dostavil řídící důstojník paní Moravcová. Ve 21:40 hodin byla provedena lokalizace požáru, místo bylo nasvětleno pomocí elektrocentrály Honda 2 kW a světlomety 2 × 500 W. Po lokalizaci požáru byly na druhém úseku vyměněny proudnice za turborain a bylo použito přiměšovače Pyrocool do všech třech útočných vedení, na základě použití tohoto postupu došlo k silnému poklesu teploty a snížení plamenného hoření. Po půlnoci už probíhalo dohašování ohnisek a prohlídka a odvětrání zbývajících částí objektu, v 02:35 hod. bylo místo požáru předáno jednotce HZSP ČD Liberec a na dohlídání požáru byla povolána z Děčína jednotka HZS (sportovní družstvo). Na místě byla ponechána elektrocentrála jednotky JSDH Varnsdorf, která byla odvezena až druhý den ráno, samotné dohašování požáru bylo ukončeno s přestávkami až ve čtvrtek 18. května ve večrních hodinách! Na místě požáru zasahovalo celkem 8 požárních jednotek a 18 ks vozidel. Dojezdy jednotek: HZS Varnsdorf vyhlášení – dojezd – 2 min., JSDH Varnsdorf vyhlášení – dojezd – 8 min., Dolní Podluží vyhlášení – dojezd – 10 min., Rumburk vyhlášení – dojezd – 14 min., Horní Podluží vyhlášení – dojezd – 17 min., Krásná Lípa vyhlášení – dojezd – 22 min. a HZSP ČD Liberec vyhlášení – dojezd – 38 min. – dosažené časy jsou podle zkušeností velmi dobré až nadstandardní.

Co se týká příčiny požáru, v současné době probíhá vyšetřování na základě ohledání místa požáru a rozboru amatérských videozáznamů a fotografií. V prvním případě (30. 8. 2003) bylo příčinou požáru úmyslné zapálení dopravníku, který procházel vraty objektu, v tomto případě je zatím zjištěno, ve které části objektu bylo ohnisko požáru a zároveň je ze svědeckých výpovědí známo, že se na rampě objektu v poslední době scházeli „pytlíkáři“, tedy mladí feťáci fetující toluen z igeitových pytlíků, občas se tu motali i bezdomovci. Zda se jednalo o úmysl, či nedbalost by mělo vyšetřování objasnit.

První použité fotografie (neoznačené) jsem získal e-mailem a autor nebyl uveden, zbytek fotografií byl pořízen fotoaparátem velitele JSDH a fotil Jiří Sucharda a Petr Ducháček.

Jiří Sucharda, hasiči města Varnsdorf –
http://hasici.varnsdorf.cz
Sdílet