Pondělí 27. ledna 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Požární bezpečnost stejnokroj 970

Faru v Českých Petrovicích pohltily plameny, uvnitř bylo 11 osob

V sobotu 11. února ve 2.22 hodin byl na operační a informační středisko hasičů ohlášen požár římskokatolické fary v Českých Petrovicích. Na místo ihned vyjely profesionální jednotky hasičů ze Žamberka a Králík, dále byly povolány dobrovolné jednotky hasičů z Klášterce nad Orlicí, Českých Petrovic, Mladkova, Lichkova, Jablonného nad Orlicí a Žamberka.

Při příjezdu hasičů byla celá střecha v plamenech. Velitel zásahu nechal zřídit čerpací stanoviště, aby nedošlo k přerušení dodávky vody na požářiště. Uvnitř objektu se v době požáru nacházelo celkem 11 osob – 8 dětí (věk přibližně 12–15 let) a 3 instruktoři.

Všechny osoby opustily objekt včas. Přesto dvě děti utrpěly zranění. Jedno dítě utrpělo omrzliny na nohou, protože se nestačilo pořádně obléknout a druhé dítě se nadýchalo jedovatých zplodin hoření. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 3.29 hodin. Zásah hasičům komplikoval silný mráz, který se v místě požáru pohyboval kolem –20 st. Celsia.

Voda, kterou hasiči používají k hašení, neodtéká, ale ihned namrzá. Při tak silném mrazu dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení, armatur a proudnic. Aby nezamrzala hadicová vedení, tak je hasiči zasypávali sněhem. Jednotliví hasiči se v tomto velmi silném mrazu po určitých časových intervalech střídali u hašení. V místě zásahu se pohybovali velmi opatrně, protože voda se měnila v ledovku. Požár hasiči zlikvidovali v 7.42 hodin.

Vyšetřovatel na místě předběžně stanovil dvě příčiny vzniku požáru, a to špatné spáry komínového tělesa nebo požár mohla způsobit technická závada na elektroinstalaci. Škoda byla předběžně vyčíslena na 1,1 milionu korun.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK