Sobota 25. března 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči v Droždíně mají nového dopravního Sprintera 4×4

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Droždín se může od nového roku chlubit novým požárním automobilem DA 15. Ten jim předal primátor města Olomouce Martin Novotný společně s náměstkyní Evou Machovou. Díky novému vozidlu teď budou moci hasiči lépe zasahovat i v lesním terénu.

„Technika, kterou měli droždínští hasiči, už byla zastaralá a neumožňovala jim zasáhnout tak efektivně, jako jim teď dovolí nové auto. To je uzpůsobené zejména pro zásahy v lesích, kterých je kolem Droždína opravdu dost,“ vysvětlila náměstkyně primátora Eva Machová.

Speciální vozidlo k rychlému zásahu má pohon kol 4×4 a vyšší podvozek, aby se mohlo snáze pohybovat v terénu při záchraně osob v lesích nebo hašení lesních požárů. Z tohoto důvodu má také úložné prostory pro lopaty, krumpáče, sekery, rýče, tlumice a kopáče.

Město Olomouc pořídilo dopravní automobil MB SPRINTER 4×4 od firmy ZHT Group, s.r.o., Slavič na leasing za celkem 2 724 903 korun. Částkou 26 tisíc korun přispěl i Olomoucký kraj. Ten v roce 2011 podpořil dobrovolné hasiče celkovou částkou 53 tisíc korun.

„Vybavení některých jednotek sboru dobrovolných hasičů už má opravdu svá nejlepší léta za sebou, proto jej chceme postupně obnovovat. Místním hasičům bych samozřejmě přál, aby to nové auto museli používat co možná nejméně, ale když už bude potřeba, je dobře, že se budou moci spolehnout na novou, poněkud sofistikovanější techniku, než měli dosud,“ řekl primátor Martin Novotný.

Jednotka SDH Droždín je začleněna do systému plošného pokrytí a požárního poplachového plánu města Olomouce. Dále bude technika využívaná v souladu s koncepcí zabezpečení činnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů statutárního města Olomouce se zaměřením na úkoly úseku civilní ochrany a ochrany obyvatelstva.


TECHNICKÁ CHARAKTERISTIKA VOZIDLA

Speciální vozidlo k rychlému zásahu – pohon kol 4×4, vyšší podvozek, šířka 1990 cm – lokalita lesního masivu u Svatého kopečka – lesní terén, lesní požáry, záchrana osob v lesním terénu

  • Plastová nástavba vyrobená technologií ZHT, vysoce odolná s životností minimálně 40 let
  • Vodní nádrž 800 l
  • Přenosná motorová stříkačka Tohatsu VC82ASE, napojená na nádrž
  • Počet míst k sezení 1+6
  • Převodovka 6 stupňová
  • Pneumatický osvětlovací stožár Fireco vně nástavby
  • Tažné zařízení
  • Úložné prostory pro lopaty, krompáče, sekery, rýče, kopáče – lesní požáry
  • Záchranná nosítka SKED – záchrana osob

Osvětlení vozidla LED – LED rampa na kabině, v masce 2ks přídavné LED světla modré barvy s možností vypnutí nezávislé na zbytku VRZ, na nástavbě přídavné LED světla modré barvy 2× vzadu, 2× na bocích, v zadní části vozidla oranžová LED alej, zvukové zařízení s různými tóny a možností reprodukce mluveného slova, vnitřní osvětlení LED, doplňkové osvětlení – pro osvětlení pracovního prostoru kolem nástavby v LED provedení

Úložné prostory pro elektrocentrálu, motorovou pilu, plovoucí čerpadlo, hadice B, hadice C, hadice D, savice, rozdělovače, hydrantový nástavec, hasící přístroje, výsuvný žebřík, dýchací přístroje, proudnice, nádoby na pohonné hmoty

Vozidlem lze zasahovat i u malých požárů, jelikož na přenosnou stříkačku Tohatsu s 800 l vody je napojen nízkotlaký hasící systém pro prvotní zásah se speciálními déčkovými proudnicemi Protek 360 s nízkou spotřebou vody od 19 –150 l/min, která vytváří podobný hasící efekt jako vysokotlaké proudnice.

Foto a info: ZHT

Sdílet
Přiložené soubory
da 15l1r mb sprinter 4x4.pdf zobrazit online PDF 313 kB