Pátek 29. března 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Premiéru na Štramberské trúbě vyhrál Hejneš z Ostravy

Leopold Hejneš z HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Ostrava-Fifejdy zvítězil v sobotní (24.6.) premiéře soutěže TFA Štramberská trúba 2006.

Náročný hasičský víceboj přilákal do centra Štramberka na Novojičínsku širší reprezentační špičku České republiky a také stovky diváků.

Vedle vítězství časem 5:46 minut se stal Hejneš držitelem prvního rekordu náročného klání. (Je také spoludržitelem letitého rekordu v obdobné soutěži TFA Ostravská věž, jejíž sedmý ročník se konal před měsícem.) Druhý mezi profesionálními hasiči skončil na ochozu Trúby Tomáš Zeman z Prahy časem 5:55 a třetí Radim Vacula z HZS Jihomoravského kraje rovnými šesti minutami.

V hlavní kategorii A do 40 let soutěžilo 19 borců. V kategorii B byl mezi čtyřmi muži nad 40 let nejlepší Vladimír Vysocký z HZS MSK ze stanice Ostrava-Zábřeh časem 6:44. Mezi dobrovolnými hasiči (kategorie C) byl nejlepší Lukáš Novák z Ústí nad Orlicí výborným časem 5:47 minut, to je jen o jednu setinu horším než vítěz kategorie A Hejneš.

Průběh závodu byl podobný jako v květnu při soutěži Ostravská věž. Soutěžící v kompletním zásahovém obleku a s dýchacím přístrojem (celkem téměř 30 kg) začal rozmotáním hadic B, pokračoval šedesáti údery osmikilovým kladivem v tzv. hammerboxu, pak překonal dva metry vysokou bariéru, přesunul těžkou figurínu (80 kg), vyšplhal na lešení a vytáhl nahoru závaží (barel s vodou – 20 kg), pak vyběhl po zámeckých schodech do věže a tam vydal poslední zbytky sil. Cíl byl na ochozu Trúby se 159 schody.

Disciplíny soutěže s označením TFA (Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije) mají hlavně simulovat zásahy hasičů. Pořadateli štramberské premiéry byli Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, Město Štramberk a Hasičský sportovní klub Nový Jičín.

„Čtyři desítky soutěžících a plné náměstí ve Štramberku nás povzbudily. Příští ročník určitě bude,“ slíbil organizátor soutěže Tomáš Melčák z HZS MSK v Novém Jičíně. Vedle pořadatelského běhání stačil ještě na závěr vyběhnout na Trúbu i jako soutěžící a v kategorii A skončil pátý z 19 borců – časem 6:08.