Pátek 1. prosince 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Časopis Požární Ochrana v ČSSR

Nahlédněte, jak vypadala požární ochrana v tehdejším Československu. Dnes můžete sáhnout po několika časopisech, včetně internetových médií, dříve ovšem moc velký výběr nebyl.

Jako je dnes dvouměsíčník Alarm Revue, odborný magazín Rescue Report, oddechový Exlive nebo časopis GŘ HZS 112, tak i v minulosti za doby ČSSR vycházel „čtrnáctideník“ pod názvem Požární ochrana. A jelikož jsem pár čísel tohoto „historického“ časopisu doma měl k dispozici, napadlo mě pár zajímavých fotek ofotit a uveřejnit ostatním, aby mohli spatřit, jak to vypadalo s požární ochranou v tehdejším Československu.

Odborný časopis Požární ochrana vycházel jednou za čtrnáct dnů, jeho cena byla 1,50 Kčs,– tedy roční předplatné stálo 36 Kčs,– v roce 1985.

V Časopisech je k dozvědění mnoho zajímavých věcí. Mě však nejvíce zaujal článek pod názvem „PYROS 86“, k vidění je například na titulní stránce jedna z tehdejších nejmodernějších „casek“ v ČR – CAS 32 T 815 6×6 z továrny Kopřivnice, nástavbu vozidla tehdy prováděla Karosa Vysoké Mýto. K vidění je na černobílých fotografií také slavnostní otevření kladenské hasičské stanice – tehdy „Dům požárníků“. Se srovnáním s dnešní dobou je to celkem neuvěřitelné…


Foto a text pro Požáry.cz – Lukáš Vejvar

Pozn. redakce: To, co je pro Lukáše a jiné mladší hasiče neuvěřitelné, je pro starší realita, ve které žili. Na tomto časopisu je nejlépe vidět, jaký skok v kvalitě udělali hasiči za poslední léta. Někdy je dobré se podívat do minulosti.
Sdílet