Pátek 23. unora 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Rozsáhlý požár lesa v Českém Švýcarsku

Desítky hasičů zasahují od sobotních odpoledních hodin v Národním parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl dvacet hektarů lesa. Na místě je 28 jednotek hasičů s třiceti vozy a na pomoc hasičům byly povolány i dva vrtulníky letky Policie ČR.Aktualizace 18:00

Foto nám zaslali Jiří Sucharda a Pavel Veselý

18:00 – V současné době bojuje s požárem na 20 hektarech lesa již 28 jednotek z Děčínska, Ústí n/Labem, Litoměřic, Mostu a ze SRN. Nasazeno je více než 190 hasičů s třiceti vozidly a dva vrtulníky Policie. Nesmírné úsilí v těžce přístupném terénu konečně přineslo své ovoce a hasiči v těchto chvílích dostali požár pod svou kontrolu. Všichni přítomní hasiči si zaslouží za svou práci slova obdivu a poděkování. Zásah bude trvat ještě několik dní, než se podaří požár zcela zlikvidovat. Požár nezasáhl nově zbudovanou chatku na Mariině vyhlídce, která shořela loni na podzim.

11:30 – Na místo se dostavil druhý vrtulník a jedna jednotka hasičů ze sousední Spolkové republiky Německo. Požár i nadále stravuje les. Oblak kouře se šíří na kilometry daleko.

Podle dostupných informací hoří už více než 10 hektarů v oblasti pod Kavčí skálou. Jeden za zasahujících hasičů nás informoval, že hašení je značně obtížné kvůli skalám a proto, že se jedná o korunový požár (oheň hoří v korunách stromů a přeskakuje rychle z místa na místo).

V uplynulých dvou týdnech hořelo v oblasti již osmkrát. V souvislosti s letními tropickými vedry uvažuje správa parku o zákazu vstupu.

Příčina požáru není známa, může jí být např. cigareta nebo ohníček.

V noci byl zásah přerušen, hasiči se soustředili na ochranu dětského tábora a práce naplno začaly s rozedněním.
Sdílet