Středa 19. unora 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Stimax.cz 970

Ve Valašském Meziříčí se vyprošťovalo, hasiči ze Zlínského a Olomouckého kraje soutěžili

Za krásného teplého a slunečného počasí se včera ve Valašském Meziříčí, na parkovišti ul. Masarykova, uskutečnil XVII. ročník oblastní soutěže jednotek požární ochrany Zlínského a Olomouckého kraje ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Pořadatelem soutěže byl HZS Zlínského kraje Územní odbor Vsetín a Hasičský sportovní klub Vsetín.

Soutěžního klání se tento rok zúčastnila družstva profesionálních hasičů HZS Olomouckého kraje stanic Přerov, Olomouc, Šumperk, Prostějov, Jeseník a HZS Zlínského kraje ze stanic Zlín, Kroměříž, Uherský Brod a Valašské Meziříčí.

Po oficiálním zahájení, kterému byli přítomni ředitelé obou soutěžících krajů, plk.Ing.Jarmila Čičmancová Ph.D. a plk.Ing. Karel Kolářík, a také jako host ředitel HZS Jihomoravského kraje plk.Ing. Jiří Pelikán, odstartovalo jako první družstvo hasičů ze stanice Zlín. Po hasičích ze Zlína následovala v ukázce svých dovedností i ostatní družstva.

Pro každé soutěžící družstvo byl připraven jiný scénář dopravní nehody osobních vozidel, při kterém byla jednotlivá vozidla převrácena na boky, střechy nebo byla do sebe navzájem zaklíněna. Zásah hasičům také znesnadňovaly různé další překážky, které komplikovaly jejich přístup k vozidlům, ve kterých byli umístěni figuranti, kteří simulovali zraněné a zaklíněné osoby.

Na činnost každého družstva dohlíželi rozhodčí, kteří hodnotili taktiku zásahu, jeho technické provedení a také i způsob a kvalitu poskytované první předlékařské pomoci zraněné osobě. Jednotlivé činnosti pak byly bodovány a hodnoceny i z pohledu času, za který družstvo dokázalo vyproštění osoby zvládnout.

Nejvyššího bodového ohodnocení dosáhlo družstvo hasičů ze stanice Přerov, které si zaslouženě odneslo ocenění nejvyšší. Jako druhé se umístilo družstvo hasičů stanice Zlín, následované na bronzové příčce družstvem stanice Valašské Meziříčí. Na dalších místech se umístila družstva hasičů stanic Olomouc, Uherský Brod, Kroměříž, Prostějov, Jeseník a Šumperk.

Soutěž také přilákala řadu diváků z řad obyvatel Valašského Meziříčí, a to od těch nejmenších až po seniory, kteří se zájmem sledovali dovednosti soutěžících hasičů. Bez ohledu na konečné umístění předvedli všichni soutěžící přihlížejícím spoluobčanům vysokou profesionalitu a schopnost zdolávat všechny komplikace, a to tak, aby dokázali účinně zasáhnout pro záchranu životů ostatních.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK