Sobota 3. prosince 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Malý chlapec zachránil svou sestřičku z hořícího domu

Na pondělní odpoledne rozhodně delší dobu nezapomene rodina jednoho z domků v obci Slatinice na Olomoucku. Poklidný život náhle narušil požár v kuchyni, který se zřejmě rozšířil na kuchyňskou linku, po zapomenutí potravin na plotně.

Štiplavý kouř přiměl malého chlapce zjistit co se v domě děje. V tu dobu byla doma také jeho mladší sestřička. Po zjištění, že v kuchyni hoří, neváhal a okamžitě ji vynesl před dům do bezpečí a utíkal přes ulici zavolat pomoc. Kolemjdoucí poté velmi rychle odpojili elektrickou energii a plyn a pokusili se požár uhasit.

Informaci o požáru převzala linka tísňového volání v pondělí 25. 6. 2012 krátce po jedné hodině po poledni. Operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje k likvidaci vyslalo jednotku profesionálních hasičů stanice Olomouc a také nedaleké dobrovolné hasiče z Náměště nad Hanou.

Ti také u události byli jako první a zahájili lokalizaci požáru, naštěstí díky včasné pomoci spoluobčanů se již více nerozšiřoval. Dům byl silně zakouření a proto jej hasiči důkladně odvětrali pomocí přetlakové ventilace, ale také ještě jednou pečlivě překontrovali a vyloučili tak přítomnost dalších osob uvnitř domu.

Hrdinský čin menšího chlapce, jeho velmi rychlá pomoc mladšímu sourozenci a vůbec celý postup zavolání pomoci, ocenili hasiči předáním plyšové hračky. Ty hasiči vozí sebou na všech výjezdových vozidel a v případě, kdy jsou se zásahem spojeny menší děti a dochází k jejich rozrušení a nepříjemným zážitkům, fungují tyto hračky jako účinná pomoc pro zvládnutí dané situace.

Zdeněk Hošák
tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet