Neděle 3. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Španělské lesy ničí velké požáry

Více než 100 požárů které už zachvátily 10 000 hektarů lesů se snaží uhasit hasiči na severozápadě Španělska. Na pomoc byla povolána i armáda. Mnoho požárů mají na svědomí žháři, policie již zatkla pět podezřelých.

Podle španělské ministryně životního prostředí Cristiny Narbony někde porosty zapálili lesní dělníci ze vzteku, že nebyli najati do letních hasičských družstev. Současně vyzvala lidi, aby žháře udávali a nezůstali tak nepotrestáni.

Jen mezi přístavním městem Vigo a poutním místem Santiago de Compostella hoří na deset tisíc hektarů lesa. Hasičům se sice podařilo dostat pod kontrolu několik desítek požárů, kvůli větru a suchu však vznikla další ohniska. Vláda do postiženého regionu vyslala přes 1200 vojáků, jejichž úkolem je především pomáhat při evakuaci obyvatel. Nasazena byla celá třetina všech prostředků a techniky, ale podle ministryně životního prostředí Cristiny Narbonové, která hovoří o „lesním terorismu“, se i tak situace zhoršila. Španělsko proto ve středu požádalo o pomoc Evropskou unii. Madrid žádá o tři vodní bombardéry typu Canadair CL-415, pět vrtulníků a 20 hasičských vozidel, řekl mluvčí Evropské komise Michael Mann.

Španělské úřady se nyní snaží zabránit tomu, aby si oheň vyžádal 17 obětí jako loni. Po loňských požárech byl přijat nový zákon zakazují stavět na spáleništích, protože lesy zapalovaly developerské a investiční společnosti. Problémem jsou klesající zásoby vody, které klesly na 45 procent maximální kapacity, tedy ještě níže než loni, kdy ve Španělsku zaznamenali vůbec nejsušší rok.

Lesy hoří i v sousedním Portugalsku, kde se z dvanácti požárů osm z nich stále nepodařilo dostat pod kontrolu. Největší byl požár v masivu Ossa u města Estremoz, kde červený kohout zničil na 4000 hektarů eukalyptového lesa. Kvůli požáru muselo být evakuováno na dvacet osob. Policie vyšetřuje, zda za vznikem požáru nestojí žháři. Loni bylo v Portugalsku zatčeno 17 lidí, kteří založili lesní požár. Během posledních tří let v Portugalsku shořelo 870 000 hektarů lesa.

V Řecku zničil mohutný požár zuřící západně od Atén 300 hektarů lesa a porostů. Tři vesnice musely být evakuovány. Oheň vypukl na nelegální skládce, řekl mluvčí hasičů.

Zdroj: Novinky, CNN, Reuters
Sdílet