Čtvrtek 8. prosince 2022, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Po odpolední bouřce hasiči odčerpávali vodu ze sklepů a hasili hoříci stromy po úderu blesku

Bouřka s přívalovým deštěm zasáhla v úterý 3. července po 15.30 hodin i Pardubický kraj. Za dalších 30 minut už vyzváněly telefony tísňové linky na operačním a informačním středisku hasičů. Hasičské vozy profesionálních a dobrovolných hasičů se postupně rozjely do Lázní Bohdanče, Rybitví, Stojic a Starého Mateřova. Ve třech případech se jednalo o čerpání vody ze sklepních prostorů, v Bohdanči na sídlišti pak vodu hasiči odčerpávali ze dvou výtahových šachet.

K hořícímu stromu vyjížděli hasiči do Lázní Bohdanče. Tady udeřil blesk do vzrostlého stromu. Zásah byl pro hasiče komplikovaný, protože se poblíž doutnajícího stromu nacházelo vedení vysokého napětí. Hasiči museli nejprve nechat odpojit elektrický proud a poté ustavit výškovou techniku. Strom hasiči uhasili, dráty elektrického vedení byly nakonec odstraněny a strom hasiči prořezali pomocí motorových pil.

Další hořící osamocený strom po zásahu bleskem pak hasiči uhasili ve Starém Mateřově.

V nočních hodinách (22.22 hodin) vyjížděli hasiči likvidovat popadané stromy do Brandýsa nad Orlicí. V Lukové hasiči museli pomocí čerpadel odčerpat vodu, která se valila do restaurace. V České Třebové-Lhotce v noci též hasiči odčerpávali vodu a pročišťovali kanalizaci. V 4.06 hodin hasiči rozřezávali v Jedlové velkou větev, která spadla na komunikaci a byla zamotána do drátů elektrického vedení.

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet