Středa 6. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na zlínském náměstí hořela střecha

V sobotu hodinu po poledni byl nahlášen požár střechy záložny na náměstí ve Zlíně, který zničil dřevěnou konstrukci na právě demolovaném domě a poškodil restauraci v přízemí.

Dne 19. 8. 2006 ve 13:00 hod. byli hasiči informováni o požáru střechy domu na nám. Míru ve Zlíně.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma cisternami, vysokozdvižným žebřem Bronto a protiplynovým vozem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že požár zachvátil část střechy objektu bývalé záložny, která je určena k demolici.

Už při příjezdu hasičů k náměstí byl vidět z dálky černý kouř, stoupající k obloze. Velitel zásahu si nechal okamžitě povolat posilující jednotky hasičů. Operační důstojník postupně k požáru vyslal sbory dobrovolných hasičů obcí nebo městských částí z Prštné, Kostelce, Štípy, Želechovic a Fryštáku.

Po příjezdu byla evakuována restaurace v přízemí objektu a budovu muselo opustit patnáct osob. Celá oblast byla uzavřena policií a byl zamezen vstup k domu. Rozběhly se rozsáhlé hasební a lokalizační práce. Hasiči museli několik hodin zasahovat v dýchacích přístrojích, což bylo náročné a vyčerpávající. Museli také pravidelně střídat kolegy při práci na střeše a v horku museli dodržovat dostatečný pitný režim.

Postupně hasiči natáhli řadu vodních vedení a útok byl směřován jak ze země, tak i z vnitřních prostor stavby a z plošiny. Lokalizace požáru trvala hasičům přes hodinu. Po tuto dobu se především snažili zabránit rozšíření požáru na další části střechy a uchránit před plameny sousední objekty.

Další tři hodiny hasiči postupně rozebírali střešní konstrukci a odstraňovali plechovou krytinu. Postupně se dostávali ke skrytým ohniskům požáru, které likvidovali proudy vody. Při zásahu museli hasiči postupovat velmi opatrně, protože pohyb po narušené střeše a zdemolovaných částech budovy byl nebezpečný. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Enormní hašení vodou způsobilo promáčení stropů až do prvního patra, kde je provozovna restaurace. Pod tíhou vody došlo k uvolnění stropních podhledů, které spadly v celé jedné návštěvní místnosti. Další přitékající voda zůstala zadržena na kobercích.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Celý komplex budov je určen k demolici. V zadním traktu už demoliční práce postoupily až k hlavní čelní budově. Všechna horní patra už byla vyklizena a v celém domě zůstala v provozu jen zmíněná restaurace. Ta se měla kompletně stěhovat asi za měsíc.

Požár zasáhl střešní dřevěnou konstrukci, kterou poškodil na více místech. Požárem způsobená škoda nebyla zatím vyčíslena. Příčinou vzniku požáru byla pravděpodobně nedbalost jednoho ze zaměstnanců demoliční čety. Případ je nadále v šetření hasičů.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

foto: Tomáš Bártek, SDH Lužkovice a HZS ZL kraje
Sdílet