Čtvrtek 8. prosince 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na Českolipsku hořel seník, bylo v něm více jak 400 balíků sena

Náročný a dlouhotrvající zásah mají dnes hasiči na Českolipsku. Ve Stružnici (části obce Jezvé) vypukl v dopoledních hodinách požár velkokapacitního seníku (rozměrů 20 × 100m) plně naloženého balíky.

Hasičům byla událost ohlášená před 11. hodinou dopolední a na místo vyrazily jednotky 1. stupně – PS Česká Lípa, Stružnice-Jezvé, Stará Lípa a Žandov. Ještě než započaly hasební práce, hasiči pomáhali majiteli s vyvážením nezasažených balíků.

Postupným vyklízením však požár šířící se zhruba ze středu objektu nabíral na intenzitě, a proto byly povolány i jednotky 2. stupně. Ty přijely na pomoc také kvůli tomu, že hasiči potřebovali více cisteren pro kyvadlovou dopravu vody z Ploučnice.

„Další jednotky jsou na místě i kvůli zrychlení celého zásahu, který by jinak trval až do nočních hodin. Takto odhaduji, že bude obsah seníku vyvezen a uhašen do 20. hodiny,“ sdělil sloužící řídící důstojník českolipských profesionálů mjr. Mgr. Ladislav Vakula.

Jak pokračoval, hasiči zasahují v dýchací technice a jeden z příslušníků jim pravidelně dováží ze stanice v České Lípě naplněné tlakové láhve. Nasazeno je hned několik vodních proudů na likvidaci požáru uvnitř, ochlazování budovy i na dohašování, které probíhá venku na dvou stanovištích.

Podle vyšetřovatele příčin požáru je škoda odhadnuta na 100.000 Kč. Příčina je zatím v šetření, v úvahu připadají 2 verze – a to buď samovznícení nebo použití otevřeného plamene (úmysl, nedbalost).

por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet