Neděle 5. května 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Padl nový národní rekord

Ve dnech 24.8. – 26. 8. 2006 proběhl v Karlových Varech již 35. ročník Mistrovství republiky v požárním sportu. O titul mistrů bojovalo celkem 15 družstev z celé České republiky.

Poté, co v pátek ráno slavnostně zahájil mistrovství generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán a mnoho zdaru popřál závodníkům i hejtman Karlovarského kraje JUDr. Josef Pavel, začala hned první disciplína – běh na 100 m s překážkami. Vítězem se stal Milan Onderka z Moravskoslezského kraje v čase 16.26 s. Na druhém místě se umístil Marek Jarůšek z Jihomoravského kraje v čase 16.56 s a na třetím Martin Kulhavý z kraje Libereckého v čase 16.60 s. V družstvech pak na stupních vítězů stanulo družstvo Moravskoslezského kraje v celkovém čase 102.50 s, na druhém místě se umístilo družstvo z Plzeňského kraje v čase 103,07 s a na třetím družstvo z kraje Vysočina v čase 106.76 s.

Odpoledne patřilo divácky nejzajímavější disciplíně, výstupu do 4. patra cvičné věže. Tato disciplína nepostrádá akrobatické prvky a vyžaduje značnou dávku odvahy. Všichni sportovci absolvovali soutěž bez zajištění. V kategorii jednotlivců stanul na nejvyšším stupni vítězů Karel Ryl z Moravskoslezského kraje v čase 14.50 s. Na druhém místě se umístil jeho kolega Milan Onderka v čase 14.51 s a na třetím místě Martin Kulhavý z kraje Libereckého v čase 14.79 s. Už z nepatrných časových rozdílů je vidět, o jak vyrovnané sportovní výkony se jedná. Celkově bylo v této kategorii hodnoceno 126 závodníků.

Další disciplínou je tzv. dvojboj, ve kterém se časy dosažené v obou hodnocených disciplínách, tj. v běhu na 100 m s překážkami a ve výstupu na věž, sčítají. Proto je tato disciplína obrazem vyrovnanosti jednotlivých výkonů každého závodníka. První místo v tabulce zaujal Milan Onderka z Moravskoslezského kraje v celkovém čase 30.77 s. Na druhém místě se umístil Martin Kulhavý z kraje Libereckého v celkovém čase 31.39 s a třetího místa dosáhl Marek Jarůšek z Jihomoravského kraje v celkovém čase 31.72 s.

Sobotní ráno začínalo štafetou 4 × 100 m s překážkami. Na prvním místě se umístilo družstvo HZS Moravskoslezského kraje časem 58.27 s. Na druhém místě pak družstvo kraje Vysočina časem 58.90 s a třetí místo obsadilo družstvo kraje Plzeňského v čase 58.94 s.

Poslední disciplínou mistrovství byl požární útok, takzvaná „královská disciplína“. Na příčku nejvyšší vystoupili hasiči z kraje Vysočina, kteří časem 23.83 s vytvořili nový rekord České republiky v této disciplíně. Druhé místo časem 24.34 s obsadili příslušníci HZS Zlínského kraje a třetí místo hasiči Jihočeského kraje čase 25.66 s.

Diváci byli svědky urputného boje mezi družstvy krajů Moravskoslezského a Plzeňského. Po ukončení štafet 4 × 100 m byl mezi družstvy rozdíl pouhé 0.1 s. Bohužel, plzeňskému družstvu se nevydařil požární útok a s časem 31.00 s skončilo v této disciplíně na 11. místě. Tím sestoupilo v celkovém hodnocení družstev na třetí místo.

V celkovém hodnocení obsadili první místo hasiči z Moravskoslezského kraje celkovým časem 280.25 s. Druhé místo obsadili hasiči z kraje Vysočina celkovým časem 283.28 s. Na třetí příčku vystoupili hasiči z kraje Plzeňského časem 284.99 s.

Tak tedy skončilo 35. mistrovství republiky v požárním sportu. Závodníci si domů kromě cenných medailí odváží i radost ze setkání s kolegy a nadšení pro tréninky, aby příští rok, kdy se mistrovství bude konat v Olomouci, byli ještě lepší.