Úterý 6. prosince 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ojeté auto na dovolenou nedojelo, shořelo ještě v České republice

Včera 4. srpna 2012 v 15:16 hodin vyjela jednotka profesionálních hasičů stanice Kroměříž s jedním zásahovým vozidlem k ohlášenému požáru osobního motorového vozidla, ke kterému došlo u sjezdu na dálnici ve směru Kroměříž – Kojetín – Brno.

Už při příjezdu k místu události pozorovali hasiči hustý tmavý kouř a následně i intenzivní plamenné hoření celé přední části osobního motorového vozidla Škoda Fabia, které bylo odstaveno v bezprostřední blízkosti hlavní komunikace. Plamenné hoření a sálavé teplo bylo tak intenzivní, že došlo k přenosu požáru i na blízký travní porost.

Za použití vysokotlakého proudu hasiči požár vozidla a následně i travního porostu rychle likvidovali. Po zabezpečení vozidla proti opětovnému rozhoření zajistila jednotka prostor události a asistovala vyšetřovateli požárů, který byl na místo události povolán.

Ze zjištěných informací vyplynulo, že vozidlo bylo zakoupeno jako ojeté asi před 14 dny. V době vzniku požáru cestovali majitelé ze Zlína na dovolenou. Podle jejich výpovědi byl rozvoj požáru tak rychlý, že stačili z vozidla vynést pouze osobní věci.

Na místě události zastavil také další řidič, který se za pomocí ručního hasicího přístroje pokoušel požár likvidovat. Vzhledem k intenzitě plamenného hoření byl však jeho pokus o likvidaci požáru neúspěšný.

Po provedeném ohledání vozidla a zjištění všech informací, dospěl vyšetřovatel k závěru, že ke vzniku požáru došlo v důsledku technické závady palivového systému vozidla a úniku paliva do motorového prostoru. Výše škody byla majitelem odhadnuta na 40.000,– Kč.


Ani ne hodinu po této události, byl hlášen další požár osobního vozidla, tentokrát poblíž nákupního střediska ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Na místo požáru byla vyslána jednotka stanice Uherské Hradiště. Její zásah však nebyl nakonec potřebný, protože řidič vozidla zn. Ford dokázal vzniklý požár likvidovat hasicím přístrojem sám a to ještě v jeho samotném počátku.

Následné vyšetřování příčiny vzniku požáru ukázalo na technickou závadu mechanických částí motoru. Vzniklá škoda se podle majitele pohybovala okolo 10.000,– Kč, což by měla být cena pouze poškozených částí zařízení motorového prostoru.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet