Pátek 9. prosince 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár lesa v Bedřichově na Šumpersku likvidovalo 7 jednotek hasičů i letadlo

V pondělí 6. srpna byl v 13:43 hodin nahlášen na operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje požár hrabanky v lese u obce Bedřichov. Na místo postupně vyrazilo sedm jednotek hasičů, a to profesionální hasiči ze Šumperku a z Uničova a dobrovolní hasiči z Troubelic, Šumperku, Oskavy, Libiny a Nového Malína.

Po příjezdu hasiči zjistili, že hoří lesní paseka v prudkém kopci, kdy se požár díky silnému větru rychle rozšiřoval. Hasiči se postupně snažili požářiště obklíčit, aby se oheň nedostal do vzrostlého porostu.

Vzhledem k obtížnému terénu a hrozbě zasažení lesa rozhodl velitel o použití letecké hasičské služby. Na letišti v Šumperku bylo zřízeno plnící místo. Dvě jednotky hasičů naplnily bambivak a hasičské letadlo 4× vzletělo, provedlo 4 shozy vždy po 1,5 kubíku vody.

Hasičům se podařilo požár odříznout od lesa, celková zasažená plocha byla odhadnuta na rozměr 100 × 300 metrů. Požár zničil hrabanku, jehličí a paseku. V 15:54 hodin hlásili hasiči z místa události lokalizaci, v 17:49 hodin likvidaci.

Podle vyjáření majitele požár nezpůsobil žádnou škodu, příčina jeho vzniku se šetří.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje

Sdílet