Čtvrtek 25. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Vedení generálního ředitelství HZS ČR jednalo s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR

Dne 20. srpna 2012 se uskutečnilo pracovní setkání vedení MV – generálního ředitelství HZS ČR s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR.

Ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že města a obce jsou zřizovateli jednotek sborů dobrovolných hasičů, bylo celé jednání vedeno v duchu spolupráce těchto složek, možných dopadů na jejich činnost při snížení rozpočtu a hledání cest, jak rozpočty posílit.

Hned v úvodu proto informoval generální ředitel HZS ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba o rozpočtu HZS ČR v roce 2013 a rozpočtovém výhledu na roky 2014 a 2015 a s tím souvisejícími úspornými opatřeními.

Zástupci Svazu měst a obcí s povděkem přijali informaci o tom, že se rozpočet na rok 2013 oproti původnímu výhledu nebude tak dramaticky snižovat, a že díky úsporám, které byly v předstihu realizovány, nebude nutné v příštím roce přistoupit ke snižování počtu požárních stanic ani výjezdových hasičů.

Zvláště pro starosty měst a obcí je to zpráva velmi dobrá, protože snížení počtu stanic by výrazně zatížilo dobrovolné hasiče a samozřejmě v důsledku i finančně obce.


Jak ale generální ředitel zdůraznil, je i přesto potřeba neustále hledat další cesty, jak rozpočet HZS ČR posílit. Jednou z cest je zapojení pojišťoven do financování požární ochrany. Novela zákona o pojišťovnictví by totiž přinesla peníze jak profesionálním, tak dobrovolným hasičům.

Plk. Ryba tento záměr představil a zdůraznil, že v žádném případě nejde pouze o získání finančních prostředků, ale jedná se především o systémový krok, který je v ostatních zemích již běžný a dobré zkušenosti s ním mají i naši sousedé na Slovensku.

Existuje jen velmi málo zemí v rámci Evropy, ve kterých se pojišťovny na financování požární ochrany téměř nepodílí. A mě vůbec netěší, že Česká republika mezi ně patří. Navíc při vědomí toho, že tento model u nás již v historii úspěšně fungoval“, dodal plk. Ryba


Finanční prostředky by měly být generovány z takzvaného pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Je to hlavně z toho důvodu, že se nejedná o standardní typ pojištění, protože vlastník nebo provozovatel vozidla je povinen tento typ pojištění uzavřít, byť si může vybrat ze spektra nabídek pojišťoven.

U tohoto typu pojištění tedy nepanuje standardní tržní prostředí, protože poptávka po takovém produktu je svým způsobem dána prostřednictvím právního předpisu.

Tyto typy neživotního pojištění jsou fakticky napřímo chráněny a následně při likvidaci mimořádných událostí se jedná o přímou ochranu tohoto majetku, kdy HZS ČR i jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí likvidují škody a ochraňují majetek, který je často pojištěn uvedeným pojištěním.


HZS ČR vychází ze svých statistik, kdy 25% výjezdů hasičů je k dopravním nehodám a uchráněné hodnoty při těchto dopravních nehodách jsou zároveň zisky pojišťoven. Čím dříve hasiči k nehodě přijedou a čím modernější mají vybavení, tím více zachrání lidských životů a bezesporu jsou i uchráněné materiální hodnoty výrazně vyšší.

Vedení svazu měst a obcí vidí v tomto návrhu systémový krok i finanční řešení současné situace a členové přislíbili podporu novele zákona o pojišťovnictví v legislativním procesu.


Dalším tématem byl i společný postup při přípravě, připomínkování a schvalování zákonných a podzákonných norem zejména formou výměny informací. Účastníci jednání se dále shodli na nutnosti bližší spolupráce mezi oběma organizacemi například členstvím v bezpečnostní komisi Svazu měst a obcí.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet