Čtvrtek 1. prosince 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jezevec uvíznul v jímce, hasiči ho poprosili a on po jejich žebříku vylezl sám

V 15:09 hodin byla cestou operačního střediska hasičů Zlínského kraje vyžádána pomoc hasičů při záchraně jezevce, který uvíznul, v asi dva metry hluboké jímce, poblíž obchvatu obce Bánov.

Na místo události byla vyslána jednotka profesionálních hasičů z Uherského Brodu spolu s jednotkou dobrovolných hasičů Bánov. V průběhu jízdy bylo jednotce upřesněno, že se místo nenachází u obchvatu, ale poblíž letiště v areálu zemědělského družstva.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že jezevec zapadnul do betonové jímky o rozměru asi 4 × 4m s výškou hladiny okolo 70cm a sedí na kusu betonu nad úrovní hladiny. Na první pohled jevil známky vyčerpání.

Po spuštění žebříku do jímky se sám snažil vylézt, ale z kluzkých a hladkých příček žebříku spadl zpět do jímky. Následně zkusili hasiči spustit do jímky lano se smyčkou. Tento pokus však také k vytažení zvířete nevedl.

Nakonec hasiči použili znovu žebřík, do kterého propletli hadici a to tak, aby jezevec nepropadnul a mohl se na žebříku zachytit. Snad i to, že byl našimi hasiči slušně požádán, aby se ještě jednou pokusil, vedlo k tomu, že opravdu po žebříku sám z jímky vylezl.

Tato událost nebyla jedinou, u které naše jednotky v posledním období zasahovaly. I záchrana zvířat patří k náplni práce hasičů, a jak ukazuje tato událost, mnohdy se jedná i o poněkud kuriózní situace.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet