Úterý 28. listopadu 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči zachránili 100 milionů

V sobotu došlo k velmi rozsáhlému požáru nákladního tahače s podvalníkem a nákladem speciální turbíny za 1,25 miliardy forintů, která směřovala do elektrárny v Maďarsku.

Dne 23. 9. 2006 v 03:47 hod. byli hasiči informováni o požáru nákladního auta v kopcích u obce Starý Hrozenkov.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Brodu s jedním zásahovým autem, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Starý Hrozenkov a Bojkovice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na hlavním silničním tahu I/50 došlo k rozsáhlému požáru nákladního tahače zn. MAN s návěsem a nákladem speciální turbíny do elektrárny.

Už při příjezdu hasičů byl v plamenech celý tahač a požár se rozšiřoval na návěs. Hasiči bleskově natáhli vysokotlaký proud vody a požár postupně lokalizovali. Po příjezdu dobrovolných hasičů byl natažen další proud vody na ochranu nákladu. Požár byl postupně uhašen a hasičům podařilo uchránit vysoké hodnoty převáženého nákladu. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherské Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Řidič uvedl, že s kamionem jel po hlavním silničním tahu ke státní hranici, když v klesání ke Starému Hrozenkovu došlo k požáru tahače. Hned zastavil u krajnice, vystoupil a snažil se požár uhasit ručním hasicím přístrojem. Jeho snaha však byla marná a požár rychle zachvátil motorový prostor i kabinu.

Hlídka policie ČR uzavřela průjezd silnicí a po uhašení požáru řídila dopravu kyvadlově. Na místo musely přijet dva speciální těžkotonážní jeřáby k přeložení nákladu turbíny.

Podle prvotních informací směřoval náklad z Polska do Maďarska. Jednalo se o speciální turbínu do elektrárny, její hodnota byla vyčíslena na 1,25 miliardy forintů. Požár kompletně zničil tahač a způsobil škodu za 10 mil. Kč. Další škoda vznikla na poškozeném podvalníku za 2,5 mil. Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit hodnoty majetku asi za 100 mil. Kč.

Případ je nadále ve společném šetření hasičů a policie. Celý tahač s podvalníkem byl odtažen do Uherského Hradiště, kde bude podroben dalšímu odbornému šetření dne 25. 9. 2006

Dne 25. 9. 2006 se v dopoledních hodinách sešel tým vyšetřovatelů HZS Zlínského kraje a odborníků Policie ČR Z Brna. Pomocí jeřábu hasičů byla nadzvednuta ohořelá kabina tahače a vyšetřovatelé mohli důkladně prozkoumat místo vzniku požáru. Podle dosavadního šetření bylo vyloučeno úmyslné založení požáru i nedbalost.

Vyšetřovací verze se tak zúžily na možnost technické závady na elektroinstalaci tahače nebo poškození palivového vedení. Kriminalisté si odebrali vzorky pro další odborné a expertizní zkoumání. Případ je i nadále v šetření.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet