Neděle 3. března 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dvě podobná cvičení ve dvou krajích

Ve Zlíně a v Praze se v pondělí konala cvičení se stejným tématem, únik chemické láky a likvidace následků.

Dne 25. 9. 2006 v 08:10 hod. bylo vyhlášeno taktické cvičení na únik chlóru v nemocnici ve Vsetíně. Námětem cvičení byl únik chlóru u nemocniční čističky odpadních vod. Při výměně tlakové nádoby s chlórem došlo k poškození ventilu a zasažení jednoho pracovníka v prostoru chlorovny. Automatický varovný systém informoval o úniku chlóru a následně byla na linku 112 ohlášena havárie.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Vsetína se dvěma cisternami. Hasiči vyhradili zasažený prostor, oblékli se do ochranných obleků s dýchacími přístroji a s detektory. Po průzkumu čističky a chlorovny byl nalezen jeden zraněný zaměstnanec nemocnice. Byla mu přiložena dýchací maska a na nosítkách byl vynesen do bezpečí.

V dekontaminační zóně byl zraněný očištěn a byla mu poskytnuta další pomoc. Hasiči uzavřeli unikající ventil, překontrolovali koncentraci chlóru a prošli dekontaminační zónou. Celému cvičení přihlížel velitel stanice, který zásah vyhodnotí a zjištěné poznatky budou sloužit k dalšímu zdokonalování hasičů. Podobná cvičení jsou pro hasiče důležitá a prověřují jejich připravenost na podobné havárie v praxi. Při cvičení se prověřila i průjezdnost techniky hasičů a dojezdové časy po nahlášení havárie.

Cvičení bylo naplánováno společně s nemocnicí, protože je to jeden z mála podniků, který má stále technologii čističky vod s chlórem. Cvičení bylo také pojato jako lokální akce bez podpory dalších jednotek hasičů. Do cvičení se zapojili zaměstnanci nemocnice, hlídka Policie ČR a strážníci Městské policie Vsetín.

V ten samý den jen o pár hodin později se konalo rozsáhlé cvičení, které mělo podobné zaměření, v Praze. Tématem byl únik chemické látky v laboratořích Ústavu chemických procesů Akademie věd. Cvičení se zúčastnily jednotky HZS ze stanic 1, 2, 3 a 11, a specialisté CHTS HZS Praha.

Foto: HZS Zlínského kraje a Roman Půta.
Sdílet