Neděle 3. března 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Malý, ale nebezpečný požár

V neděli brzy ráno došlo v jenom z bytů ve Zlíně k požáru televizoru, který svou nenápadností mohl být velmi nebezpečný pro spící majitele.

Dne 8. 10. 2006 v 03:30 hod. byli hasiči informováni o požáru bytu ve Zlíně.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma cisternami. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v jednom z věžových domů došlo k požáru v bytě ve druhém patře.

Požár vznikl v obývacím pokoji na starém televizoru. Začínající požár naštěstí vzbudil syna majitelky bytu, který v pokoji spal. Okamžitě správně zareagoval, požár uhasil a přivolal hasiče.

Hasiči místo požáru prohlédli a celý byt postupně odvětrali od škodlivých zplodin vznikajících při hoření plastů. Při požáru a zásahu tak nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Příčinou vzniku požáru byla technická závada ve starém barevném televizoru, vyrobeném v roce 1988. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 2 tis. Kč. Požár poškodil nejen televizor, ale částečně i dřevěnou obývací stěnu. Zásahem syna majitelky se podařilo uchránit další vybavení bytu za 1,5 mil. Kč.

Všichni hasiči se shodli, že toto jsou přesně ty situace, kdy se malý nenápadný požár může změnit v tragédii. Z našeho kraje jsou známé případy tragických úmrtí při nerozsáhlých požárech televizorů a elektroniky. Nebezpečné zplodiny hoření z plastů jsou jedovaté a mohou ve spánku usmrtit lidi v bytě. Takové druhy požárů jsou nebezpečné i svou „neviditelností“, kdy např. nejsou vidět plameny a sousedé nemohou včas přivolat pomoc. Požár se může v uzavřených místnostech i sám uhasit po spotřebování vzdušného kyslíku a případná tragédie je zjištěna i s odstupem několika dnů. Případ může být pro ostatní varováním i poučením.

Vhodným prostředkem prevence jsou domácí protipožární hlásiče a detektory kouře, které vydávají hlasitý varovný zvukový signál a mohou při nebezpečí buď vzbudit majitele bytu, nebo upozornit lidi v okolí.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet