Středa 6. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Prasklý parovod uzavřel silnici

V pondělí v poledne praskl v centru Zlína parovod pod jedním ze zaparkovaných osobních aut, který přivodil dojem unikajícího plynu a požáru auta.

Dne 16. 10. 2006 ve 12:07 hod. byli hasiči informováni o požáru osobního auta v centru Zlína.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jedním zásahovým vozidlem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na parkovišti nedaleko bývalého Okresního úřadu se valí obrovský bílý mrak ze zaparkovaného auta Š Forman.

V době příjezdu hasičů už byla policisty oboustranně uzavřena hlavní silniční tepna I/49 v centru města a v polední dopravní špičce se vytvořily dlouhé kolony aut.

Hasiči odstavili zásahový vůz v bezpečné vzdálenosti a v dýchacích přístrojích šli na průzkum. Postupně se přibližovali k vozidlu a měřili nebezpečné koncentrace plynů pomocí ručního detektoru. Přístroj nesignalizoval žádné jedovaté látky a až těsně u auta bylo jasné, že neuniká plyn, ale pára.

Policisté dostali signál a doprava byla postupně uvolněna. Unikající pára byla velkou atrakcí pro projíždějící řidiče a další zvědavce v okolí, kteří se seběhli.

Hasičům ale starosti neskončily, přes operační středisko byli přivoláni pracovníci teplárny, kterým se podařilo uzavřít parovod asi za patnáct minut. Postupně si majitelé vozů přicházeli přeparkovat svá auta, aby nebyla poškozena např. od létajícího štěrku. Hasiči pomocí vysokotlakého proudu vody průběžně ochlazovali osobní auto před případným vznikem požáru.

Pára z potrubí dosahovala teploty 200 stupňů Celsia a vytvářela nad autem i kráterem impozantní scenérii. Všechno umocňoval silný zvuk unikající páry. Hasičům se nakonec podařilo násilím odtlačit osobní auto i další vozy v okolí. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet