Pondělí 4. prosince 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Kolodějích se předávaly medaile

Na zámku v Kolodějích v Praze proběhlo dne 27. října 2006 u příležitosti státního svátku slavnostní předání medailí Hasičského záchranného sboru ČR.

Ministr vnitra Ivan Langer a generální ředitel HZS ČR genmjr. Miroslav Štěpán předali
5 osobnostem medaili „Za statečnost“ a 43 osob bylo oceněno medailí „Za věrnost I. stupně".

Tato rezortní ocenění obdrželi občané a příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR, kteří prokázali mimořádnou obětavost a svým zákrokem při mimořádné události se zasloužili o záchranu lidského života (medaile Za statečnost), nebo již více než tři desetiletí vzorně plní povinnosti a úkoly příslušníka Hasičského záchranného sboru ČR (medaile Za věrnost I. stupně).

Medailí „Za statečnost“ byla vyznamenána Helena Marková, občanka z Olomouckého kraje, která v březnu letošního roku v obci Ptení zachránila z hořícího a kouřem naplněného domu zraněného muže. Stejné ocenění získal rovněž Miroslav Bureš, občan ze Středočeského kraje, jenž v červnu dokázal vytáhnout muže ze zcela zatopeného vozidla, které po nehodě sjelo do rybníka. Zachránil mu tak život. Medaile „Za statečnost“ si odnesli také tři příslušníci HZS ČR. Příslušník HZS Jihomoravského kraje pprap. Aleš Bambušek a kpt. Ing. Pavel Šamánek z Odborného učiliště požární ochrany Brno v červenci zachránili stavebního dělníka ze zatopeného výkopu. Příslušník HZS Plzeňského kraje pprap. Alexandr Matoušek zase na počátku července během své dovolené zachránil život tří vodáků topících se pod jezem řeky Ohře.

Ministr vnitra Ivan Langer ve svém úvodním slově všem oceněným poděkoval. Vyjádřil pocit hrdosti, protože přítomní si „jako celoživotní poslání vybrali pomáhat lidem v nouzi“ a zároveň vyjádřil i radost nad tím, že ocenění „dokázali udělat něco více, zachránit lidské životy, což je výjimečné.“

Jak ve svém projevu zdůraznil generální ředitel HZS ČR genmjr. Miroslav Štěpán, „je třeba ocenit zejména činy neuniformovaných občanů, kteří zachraňování lidí nemají v popisu práce. Nejen že se ocitli ve správný čas na správném místě, ale především oni se rozhodli správně – zachovali se statečně.“ Generál Štěpán ve svém projevu vyzdvihl zásluhy i těch, kteří již více než 30 let úspěšně pracují ve sboru. „Profese záchranáře není něco, s čím se člověk narodí, musí se to naučit. Proto je také tak důležité předávání zkušeností v rámci sboru,“ zdůraznil Štěpán.

Generální ředitel HZS ČR rovněž rozhodl o udělení medailí „Za věrnost II. stupně“ a medailí „Za věrnost III. stupně.“ Tato ocenění předají ředitelé jednotlivých HZS krajů.

Akt slavnostního předávání medailí HZS ČR se koná od roku 2000, a to dvakrát ročně – u příležitosti státního svátku Den vzniku samostatného československého státu (28.10.) a státního svátku Dne vítězství (8.5.). Vedle medaile „Za statečnost“ a medaile „Za věrnost I.-III. stupně“ jsou tradičně udělovány také „Čestné medaile“ (poděkování za dlouhodobou spolupráci s HZS ČR) a medaile „Za zásluhy o bezpečnost“ (ocenění za dlouhodobé příkladné aktivity vyvíjené v oblasti požární bezpečnosti a zásluhy o rozvoj HZS ČR).

por. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR

Ministr vnitra udělil medaili Za statečnost

1. Heleně Markové občance Olomouckého kraje
V polovině března tohoto roku došlo v obci Ptení k výbuchu plynu s následným požárem. Slečna Marková si všimla stoupajícího kouře, a když zjistila, že v domě zůstal zraněný muž, vběhla do hořícího a zakouřeného domu a muže vytáhla před dům. Zachránila mu tím život.

2. Miroslavu Burešovi z kraje Vysočina
který v červnu zachránil život řidiči, jehož automobil spadl při dopravní nehodě do rybníka. Když pan Bureš muže vytahoval, byl již automobil zcela potopen.

Generální ředitel HZS ČR udělil medaili Za statečnost

3. kpt. Ing. Pavlu Šamánkovi Pracovníkovi Odborného učiliště požární ochrany Brno.

Kpt. Šamánek v červenci s nasazením vlastního života zvýšil šance na přežití stavebního dělníka, který zůstal zasypaný ve výkopu plném ledové vody.

4. podpraporčíku Aleši Bambuškovi Příslušníku HZS Jihomoravského kraje.
Také on nasadil vlastní život při záchraně zmíněného dělníka, když v zatopeném výkopu v neznámé hloubce a s velmi chladnou vodou zahájil záchranné práce.

5. pprap. Alexandru Matouškovi Příslušníku HZS Plzeňského kraje
který na dovolené, při sjíždění řeky Ohře zachránil život tří vodáků topících se pod jezem, když jim s nasazením vlastního života pomohl na břeh.

Kompletní seznam oceněných
Sdílet