Pátek 18. června 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár střechy domu v Kardašově Řečici se díky zásahu hasičů nerozšířil na střechu vedlejší, byl vyhlášen druhý stupeň poplachu

Krátce před osmou hodinou ranní obdrželo Operační středisko HZS Jihočeského kraje na tísňovou linku 112 informaci o požáru domu v obci Kardašova Řečice.

K zásahu operační důstojníci vyslali okamžitě jednotku profesionálních hasičů ze stanice Jindřichův Hradec a jednotky SDH obcí Kardašova Řečice a Deštná.

Jako první na místo přijela místní dobrovolná jednotka. Na místě nalezla přízemní dům stojící v řadě dalších obytných domů, u kterého hořela střecha v plném rozsahu. Požár se dále šířil na střechy další dvou navazujících domů. Hasiči provedli průzkum, kde se nachází ohnisko požáru, a okamžitě rozvinuly hasební útočné proudy.

Jejich rychlým a profesionálním zásahem byla zcela uchráněna střecha jednoho z vedlejších domů. Mezitím na místo přijely i další povolané jednotky a operační středisko na místo vyslalo na žádost velitele zásahu jako posilové jednotky profesionální hasiče ze stanice Soběslav a svolalo jednotku SDH obce Veselí nad Lužnicí. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu.

Požár zcela zničil střešní konstrukci a krytinu domu a střešní krytinu na ploše přibližně 3 × 3 metry druhého domu. V půdním prostoru byly nalezeny dvě propanbutanové lahve, které hasiči vynesli ven na volné prostranství. Obytná část domu v přízemí nebyla požárem nijak poškozena.

V době požáru v domě byla majitelka, na kterou se dozvonili a z domu vyvedli kolemjdoucí lidé, kteří viděli kouř ze střechy a kteří zavolali na tísňovou linku. Žena neutrpěla žádné zranění.

V 8:24 hodin měli zasahující hasiči požár pod kontrolou, zásah pokračoval dohašováním ohnisek a vyklízením ohořelých věcí z půdy ven na volné prostranství, kde byly znovu prolévány vodou. Stejně tak musela být pro úplné dohašení rozebrána střešní konstrukce. Čtyři minuty před 10. hodinou velitel zásahu nahlásil, že požár je zcela zlikvidován.

Předběžnou škodu způsobenou požárem vyšetřovatel HZS Jihočeského kraje stanovil na Kč 300 000,–-. Příčina vzniku požáru je zatím v jeho šetření. Hasiči u požáru spolupracovali s Policií ČR, která v místě zásahu řídila provoz na komunikaci.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet