Čtvrtek 25. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Extrémní podmínky, požáry, Cobra, sebezáchrana a téměř sto proškolených hasičů. To byla JITONA 2013

Praktický výcvik byl určený pro dobrovolné jednotky z Mariánskolázeňka a Toužimska. Organizace se ujali jako v minulosti velitelé stanic z Mariánských Lázní a Toužimi, lektory pak byli profesionální hasiči z těchto stanic. Dějištěm výcviku byl areál bývalého podniku Jitona u Teplé.

Pro školení dobrovolných jednotek hasičů vydává každýž rok Generální ředitelství HZS ČR soubor témat. Ta je možná proškolit různými způsoby. Například na učebnách, s pomocí výukových materiálů. Ale také je možné připravit praktický výcvik v reálných podmínkách, kdy si každý člen jednotky dané téma vyzkouší vlastníma rukama a na vlastní kůži. „Preferujeme praktický výcvik,“ sdělil jeden z organizátorů.

K výcviku posloužil jim už dobře známý areál bývalého podniku Jitona u města Teplá, který svou rozlohou a členitostí umožňuje simulovat reálné podmínky zásahů. Během dvou dnů se v Jitoně vystřídaly téměř dvě desítky jednotek dobrovolných hasičů.

Odborný výcvik byl rozdělený do pěti stanovišť. Každou činnost školili praktickým způsobem příslušníci z profesionálních stanic. Mezi dobrovolnými hasiči byly jednotky, které zde již cvičili a mají i zkušenosti ze zásahové činnosti, ale účastnili se i jednotky bez zkušeností. Dozvěděli se tak vše potřebné o použití dýchacích přístrojů, detailně se naučili jejich obsluhu, uživatelskou kontrolu před použitím, výpočet spotřeby vzduchu hasiče.

To hned využili na dalším stanovišti, kde se učili způsoby hašení požárů v uzavřených prostorách-bytech. Areál Jitony umožňuje v některých částech simulovat skutečný požár rozděláním ohně v uzavřených prostorách, hasiči si tak zkoušeli správné rozvinutí hadicového vedení, pohyb v prostorách zasažených požárem a hlavně za snížené viditelnosti kvůli kouři.

Lektoři je naučili nové poznatky při použití proudnic, nový způsob držení a ovládání a také samotné hašení ohně s použitím různých způsobů vodních proudů. Nechybělo ani školení práce s lanovou technikou. Dobrovolné jednotky se učily základní uzly, aby je podle slov lektorů uměly i poslepu. Vyzkoušeli si slanění s použitím hasičských opasků na laně, ale i noouzový způsob sebezáchrany na hadici – Dulferův sed.

Následoval výcvik správného používání hasičského nastavovacího žebříku a nejrůznější způsoby záchrany osob, ať už právě z výšek s pomocí žebříku, nebo i bezvládných osob z nejrůznějších prostorů. Ryze zimní téma si pak zkoušeli u zamrzlých rybníků, které areál Jitony rovněž nabízí. Hasiči se tak naučili správné způsoby záchrany topících se osob, které se propadly v ledu. Na všech stanovištích pracovali dobrovolní hasiči jen s tím vybavením, které skutečně mají ve výbavě. Vše, co si během víkendu v Jitoně zopakovali, naučili a poznali, mohou již začít používat i při skutečných zásazích.

Celý výcvik byl výrazně ztížený extrémními podmínkami. Po celou dobu panovala teplota hluboko pod bodem mrazu, Jitona byla zasypána stále novými přívaly sněhu. Jak psáno, těžko na cvičišti – lehce na bojišti. Počasí prověřilo i umění řidičů zásahoivé techniky při jízdě do Teplé a zpět.

Cílem výcviku bylo naučit či zdokonalit základní činností, které hasiči musí ovládat. Podle ohlasů z řad zúčastněných dobrovolných hasičů se to podařilo. Nejvíce oceňovali, že celý výcvik byl veden praktickou formou, vše si mohli vyzkoušet, lektoři se každé jednotce věnovali natolik, aby každý člen každou činnost bez problémů ovládal.

Na každé stanoviště bylo celých 60 minut. Pro profesionální hasiče je naopak tento výcvik investicí do vlastní práce, při společných zásazích se pak mohou na dobře vyškolené dobrovolné jednotky spolehnout a navzájem si mohou pomáhat.

Zpestřením pak byla ukázka použití vysokotlakého řezacího a hasicího zařícení Cobra, které v Jitoně předvedli profesionálního kolegové z Plzně. Zařízení umožňuje hašení požárů v uzavřených prostorech tím, že se pomocí tlaku vody a abraziva prořeže zdí.

Celý výcvik by se neobešel bez týlového zabezpečení. Tady je třeba vyzdvihnout spolupráci s místní jednotkou dobrovolných hasičů. Stravu pro všechny cvičící hasiče připravily paní kuchařky z místní školní jídelny. Nedílnou součástí výcviku byla příprava prostor pro zázemí cvičících, příprava teplých nápojů, výdej stravy, včetně možnosti se ohřát.

Do Jitony by se doborovolné jednotky při dalším výcviku měly v letošním roce ještě vrátit.

Zúčastněné jednotky:

  • JSDH Teplá
  • JSDH Verušičky
  • JSDH Útvina
  • JSDH Krásné Údolí
  • JSDH Štědrá
  • JSDH Bochov
  • JSDH Horní Slavkov
  • JSDH Žlutice
  • JSDH Toužim
  • JSDH Otročín
  • JSDH Bečov nad Teplou
  • JSDH Drmoul
  • JSDH Lázně Kynžvart
  • JSDH Skalná
  • JSDH Tři sekery
  • JSDH Ovesné Kladruby
Martin Kasal
tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Sdílet