Středa 29. listopadu 2023, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Speciální cvičení hasičů lezců ze Zlína

Ve dnech 13. a 14. 12. 2006 bylo vyhlášeno speciální dvoudenní cvičení pro profesionální hasiče z lezecké skupiny Zlín. Proběhl náročný výcvik v jeskyních, na jeřábu a při traverzu z věže.

První den dopoledne hasiči cvičili záchranu osob v jeskyních u Teplic nad Bečvou. V třicetimetrovém komínu jeskynního dómu museli záchranáři zvládnout vytažení zraněného na zemský povrch a jeho transport terénem k vozidlu zdravotnické služby. Cvičení prověřilo schopnosti lezců zvládnout záchrannou akci ve ztížených podmínkách jeskyní, úzkých chodeb a průlezů.

Večer se celá skupina přesunula do obce Trnava na Zlínsku, kde byla připravena záchrana osob ze stavebního jeřábu místní firmy. Ve třicetimetrové výšce hasiči trénovali záchranu strojníka, který uvízl na rameni jeřábu. Hasiči cvičili spouštění figuranta na laně i další možnosti a techniky jeho záchrany nad zemí.

Pohyb po rameni jeřábu ve volném prostoru byl pro některé hasiče „oříšek“, ale i o tom jsou podobná cvičení, která mají odhalit možnosti jednotlivých záchranářů. Jiní hasiči si naopak cvičení „užívali“ a zkoušeli i různé techniky zdolání jeřábu po jeho vnější konstrukci.

Druhý den hasiči cvičili na stanici ve Zlíně. Byl připraven stometrový lanový traverz ze čtyřicetimetrové lezecké věže zlínské stanice. Hasiči simulovali záchranu na lanovce s transportem přes volnou plochu. K záchraně používali jak sedák, tak i transportní záchranářské lůžko.

Podobná cvičení lezců jsou plánována každý rok a doplňují se o nejrůznější ztížené podmínky, které se mohou v praxi vyskytnout. Hasiči sami střídají různá prostředí a volí různé stupně obtížnosti. Případy z praxe ukazují, že profesionální záchranáři musí být dnes připraveni na velmi rozmanité situace, které mají úzkou vazbu např. na tolik rozšířené a oblíbené adrenalinové sporty u mládeže.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet