Středa 28. unora 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ježíšek již teď naděluje dárky hasičům Pardubického kraje

V těchto dnech obdrželi hasiči Pardubického kraje hned čtyři nová hasičská vozidla. CASku Mercedes Atego, potápěčský speciál Renault, automobilový žebřík AZ 30 Camiva a velitelský Nissan X-trail.

První, cisternová automobilová stříkačka CAS 24 Mercedes Benz Atego 4×4, směřovala do Chrudimi. Toto vozidlo vybavené navijáky s hadicemi, střešním monitorem RM24M Rosenbauer pro vodní i pěnový provoz, automatickým přiměšovacím systémem a řadou dalších důležitých prostředků pro hasiče nahradí dosavadní CAS K 25 LIAZ 101 roku výroby 1988. Nový Mercedes Benz s sebou na výjezdy poveze také osvětlovací stožár, elektrocentrálu, ale hlavně 3,5 tisíce litrů vody a 210 litrů pěnidla.
Mercedes Benz je 7 180 mm dlouhý, jeho výška je 3 300 mm a široký je 2 500 mm. Jeho pořizovací cena činila 10 495 000 korun.

Dalším automobilem, který bude v brzké době sloužit hasičům, je Renault Mascott. Toto vozidlo nahradí na centrální stanici v Pardubicích dosavadní Fiat Ducato, tedy automobil určený pro potápěčskou skupinu. Mezi nadstandardní výbavu tohoto vozidla patří například elektrocentrála s výkonem 3 kW, elektrický naviják na 3 t, navigace GPS a vybavení pro zásah až 10 potápěčů. Nový potápěčský automobil byl pořízen za 2 375 000 korun.

Technický automobil pro potápěčskou skupinu – Renault Mascott
Obsah motoru: 3 l
Palivo: nafta
Max. rychlost: 90 s omezovačem
Hmotnost: 6 500 kg
Míst k sezení: 3
Rok výroby: 2006
Výrobce nástavby: KOV Velim s. r. o.


Velitelský automobil Nissan X-trail bude brzy sloužit řídícímu důstojníkovi na požární stanici v Ústí nad Orlicí. Pořízen byl za 840 tisíc korun.

Velitelský automobil – Nissan X-trail
Obsah motoru: 2,2 l
Palivo: nafta
Max. rychlost: 180
Hmotnost: 2 050 kg
Míst k sezení: 5
Rok výroby: 2006

Automobilový žebřík AZ 30 Camiva již plně slouží hasičům v Ústí nad Orlicí a nahradil již zastaralý automobilový žebřík AZ 30 na podvozku IFA 50 z roku 1973. Automobil AZ 30 Camiva je poloautomatický žebřík zakončený odnímatelným košem. Slouží pro zásahy technického charakteru s možností likvidace požárů do výšky 30 m. Dále slouží k záchraně osob. Pokud se na koš připevní proudnice, rázem se z automobilu stane hasící rameno. Camiva díky svému ramenu s košem může posloužit i k osvícení zásahu, jelikož je vozidlo vybaveno světlomety a elektrocentrálou. Rameno Camivy se může použít i ke slanění osoby do libovolné hloubky, například z mostu, dále k záchraně osob pomocí nosítek, ale může posloužit i jako lávka přes volnou hloubku pro záchranu osmi osob najednou. Jeho cena byla 13 994 400 korun

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet