Sobota 2. března 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hořelo v teráriu s varany v ZOO Lešná

Dne 22. 12. 2006 v 07:29 hod. byli hasiči informováni o požáru v ZOO Lešná. Na místo vyjela profesionální jednotka ze Zlína se dvěma cisternami. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v pavilonu plazů, přímo pod zámkem Lešná, došlo k požáru v jednom z terárií s varany.

Před příjezdem hasičů se požár snažili uhasit zaměstnanci ZOO, kteří použili celkem šest ručních práškových hasicích přístrojů. Pronikli do terária a zabránili v rozšíření požáru do okolí. Šéfzoolog tohoto úseku zachránil z hořícího terária samce a samičku varana Hornova, původem z Austrálie, a z vedlejšího terária zachránil dva samce a jednu samici cenných hroznýšů psohlavých z Madagaskaru.

Hasiči pronikli do zcela zakouřeného pavilonu s terárii v dýchacích přístrojích. Do místa požáru bylo nataženo vysokotlaké vodní vedení a požár byl postupně dohašen. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn. Celý prostor pavilonu musel být odvětrán přetlakovou ventilací. Hasiči s odvětráním spěchali, protože bylo prioritní chránit další vzácná zvířata v teráriích od nebezpečného kouře.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Jako příčina vzniku požáru byla stanovena technická závada na elektroinstalaci ventilátoru terária. Došlo k roztavení plastových částí ventilátoru, které dopadly na suché kmeny v teráriu, které slouží k vytvoření přirozeného prostředí zvířat. Požár se postupně rozšířil i na plastové části vybavení terária, jako květináče a umělé rostliny. Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 1 500 Kč. Uchráněné hodnoty zvířat a dalšího majetku jdou do desítek tisíc korun. Část zvířat byla před nedávnem přestěhována do zcela nového pavilonu v jiné části ZOO.

kpt. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet