Pátek 1. prosince 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár botelové lodi Admirál v Moskvě

Včera (22. 12. 2006) kolem jedenácté večer moskevského času vzplanul oheň během vánočního večírku na botelové lodi Admirál v přístavu Podmoskovje -Kljazminskovo. Evakuováno bylo téměř 500 osob, dle prvotních informací nebyl nikdo zraněn, podle další, nepotvrzené, byla nalezena v prostoru restaurace jedna mrtvá osoba.

Zhruba v půl jedenácté byl prvně zpozorován požár v prostoru jedné z restaurací, ve kterých se konal vánoční večírek. Personál lodi se jej nejprve snažil zlikvidovat za pomoci vlastních sil a prostředků. To se však nezdařilo, a tak byla událost ve 23:15 hod. ohlášena na linku «01» moskevskému hasičskému sboru. Po příjezdu prvních jednotek bylo plameny zasaženo 4. a 5. patro resp. paluby lodi v plném rozsahu. Loď Admirál je poměrně veliká – 110 × 14 m + šest palub.

Okamžitě bylo nasazeno na hašení několik vodních proudů, ale šesti-palubovou loď se i přes veškerou snahu hasičům zachránit nepodařilo. To bylo víceméně jasné ze situace po příjezdu jednotek na místo. Zasahovalo se v dýchacích přístrojích a dle slov jednoho z hasičů – „pracovní podmínky v lodi jsou, jako kdyby člověk vlezl do krematoria“. Likvidace požáru probíhala až do dnešního odpoledne.

Příčinou požáru se dle probíhajícího vyšetřování jeví vzplanutí petardy na jedné z palub u restaurace při slavnostním ohňostroji, odpalovaném ze břehu, od níž začalo hořet vybavení lodi. Druhá vyšetřovací verze, jak uvedl náměstek MČS RF generálporučík Alexander Čuprijan, je závada na elektroinstalaci. Největší chybou s přímým vlivem na rozšíření plamenů po celé lodi bylo pozdní ohlášení požáru hasičům. Od prvního zpozorování do ohlášení uběhlo cca 45 minut, což je opravdu velký časový úsek. I přes stále více se šířící plameny, kdy už personálu muselo být jasné, že se je nepodaří zlikvidovat, hasiče nikdo nevolal. Loď tudíž zcela shořela, horní část se díky žárem narušené konstrukci propadla do podpalubí.

Foto a info: ITAR-TASS, ruská televize, internet
Sdílet