Čtvrtek 19. května 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár v rodinném domě v obci Zářičí

Dne 4. 1. 2007 ve 13:18 hod. byli hasiči informováni o požáru rodinného domu v obci Zářičí. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže s jedním zásahovým vozidlem a jednotky sboru dobrovolných hasičů ze Zářičí a Chropyně. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v rodinného domu došlo k požáru v kotelně na tuhá paliva.

Před příjezdem hasičů se snažili požár velmi obětavě hasit sousedé za pomoci ručních hasicích přístrojů. Zvláště jeden neváhal vběhnout do hořícího domu a i za cenu ztráty části vlasů a řas použil v těsné blízkosti plamenů svůj hasicí přístroj z auta.

Hasiči rozvinuli několik proudů vody, napojili se na městskou hydrantovou síť a v dýchacích přístrojích pronikli do hořícího a zakouřeného domu. Jeden vysokotlaký proud vody směřoval do kotelny, další dva proudy byly vytaženy na půdu k ochraně střechy. Prioritou bylo zabránit dalšímu šíření požáru z kotelny pod střechu a do dalších obytných místností. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn. Po uhašení plamenů hasiči dům odvětrali a z kotelny postupně vynášeli nádoby s připraveným topivem. Dobrovolní hasiči se postarali o vyklizení následků požáru a dohašení zbylých ohnisek.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Kroměříže bylo místo požáru ohledáno. Požár vznikl v kotelně na tuhá paliva, odkud se plameny rozšířily přes strop na půdu domu a část krovů. V obytné části se plameny dostaly do chodby, předsíně, poškodily několik dveří. Místnosti také utrpěly kouřem a vysokými teplotami. Kotelna byla situována do jedné z místností v přízemí domu.

Jako příčina vzniku požáru byla určena nedbalost starší majitelky domu, která neměla v kotelně pořádek. Po odlétnutí žhavých částí z topení došlo ke vznícení hořlavých materiálů v těsné blízkosti kotle a k následnému rozšíření požáru do okolí. Požár způsobil škody na majetku za nejméně 70 000 Kč.

mjr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet