Úterý 24. května 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Čelní střet autobusu s kamionem ve Valašském Meziříčí

Dne 5. 1. 2007 v 07:55 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po velmi těžké dopravní nehodě v centru Valašského Meziříčí. Jednalo se o čelní srážku autobusu s kamionem. Dvacet osob bylo odvezeno do nemocnice k ošetření, hospitalizaci nebo prohlídce, šest osob bylo hospitalizováno ve Valašském Meziříčí a jedna osoba byla přepravena vrtulníkem do Olomouce.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí s rychlým zásahovým vozidlem a jednou cisternou. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na frekventované ul. Rožnovská došlo k velmi těžkému střetu linkového autobusu a kamionu zn. Scania.

Po příjezdu záchranářů na místo bylo prioritní dostat rychle z autobusu všechny zraněné osoby ven a transportovat je do místní nemocnice. Hasiči a zdravotníci postupně z linkového autobusu vytáhli a vyprostili devatenáct osob, včetně řidiče s vážným zraněním nohou. Jedna starší cestující utrpěla vážný úraz hlavy a s otřesem mozku byla hospitalizována v místní nemocnici. Jedna mladá žena byla s podezřením na poranění krční páteře přepravena vrtulníkem do nemocnice v Olomouci. Další cestující z autobusu byli zraněni jen lehce.

Dvacátou odvezenou osobou do nemocnice byl řidič kamionu, který byl z vozu venku před příjezdem hasičů a čekal na převoz k ošetření a hospitalizaci. Na místo se postupně sjížděly sanitní vozy a kyvadlově odvážely zraněné z místa nehody do nemocnice.

Informace o počtu zraněných se v průběhu vyšetřování nehody lišily, ale byly postupně upřesňovány z nemocnice. Podle posledních informací bylo po prohlídce všech dvaceti osob v nemocnici šest hospitalizováno ve Valašském Meziříčí, jedna osoba byla přepravena do nemocnice v Olomouci a zbylých třináct osob bylo propuštěno.

Řidič autobusu přejel do protisměru, kde čelně narazil do nákladního auta. Řidič kamionu se nejprve snažil vyhnout na krajnici a k chodníku, ale střetu nemohl zabránit. Nákladová plocha kamionu byla prázdná. Po srážce došlo k úniku většího množství provozních kapalin a olejů z autobusu i tahače.

Po vyproštění všech zraněných se hasiči zajímali i o zajištění vozů proti případnému požáru. Uniklé kapaliny byly postupně zasypány pomocí sorbentů a sorbčních desek. Hasiči zabránili znečištění travnatého pásu u silnice a městské kanalizace.

Po celou dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla silnice uzavřena a veškerá doprava byla odkláněna hlídkami policie na objízdné trasy. Na místo vyla vyslána i psycholožka HZS Zlínského kraje, která svou odbornou pomoc nabídla zraněným v nemocnici.

Vyšetřování nehody trvalo několik hodin. Teprve poté bylo možné od sebe oba vraky odtrhnout. Na jejich následném odtažení se podílely dva speciální těžkotonážní tahače. Doprava byla obnovena kolem jedné hodiny odpoledne.

mjr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet