Pondělí 23. května 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Náročný včerejšek hasičů na Zlínsku

Nejprve v noci zlínské profesionální a dobrovolné hasičské jednotky zasahovaly u mohutného požáru kulturního domu v Květné a večer pak hasiče ze stanice Zlín čekal zásah u těžké dopravní nehody Škody Favorit, který u Slušovic po nárazu do stromu spadl do potoka.

Rozsáhlý požár střechy kulturního domu v Květné

škody jsou odhadovány na 10 mil. Kč
Dne 9. 1. 2007 v 02:30 hod. byli hasiči informováni o požáru restaurace u skláren ve Strání-Květné.

Požár zpozorovala a nahlásila hlídka policistů, která projížděla kolem restaurace a kulturního domu. Operační důstojník HZS Zlínského kraje na místo nejdříve vyslal jednotku profesionálních hasičů z Uherského Brodu se dvěma cisternami a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Strání a Nivnice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru střechy kulturního domu v Květné.

Velitel zásahu si prohlédl místo požáru a okamžitě si vyžádal výjezd dalších posilových jednotek a výškové techniky. Operační důstojník následně k zásahu vyslal další jednotku profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a Uherského Brodu s vysokozdvižnými žebříky a jednotky sboru dobrovolných hasičů z Březové a Vlčnova. Dodatečně byla povolána i jednotka dobrovolných hasičů z Bojkovic s vysokozdvižnou plošinou. Celkem se tak na místo požáru sjelo 7 sborů, 11 zásahových vozů, cisteren, technických vozidel, výškové techniky a velitelský vůz.

Jako první na místo požáru přijeli dobrovolní hasiči ze Strání. Už při příjezdu bylo jasné, že se požár rozšířil na celou střechu kulturního domu a zásah nebude jednoduchý. Hasiči nejdříve pronikli v dýchacích přístrojích do budovy a snažili se lokalizovat požár v jedné jeho vnitřní části, kde byl vyskládán nábytek a židle kulturního domu.

Požár se ale postupně dostával do dalších dřevěných částí stropů a střešní konstrukce. Stropy začaly postupně prohořívat a uvnitř objektu začalo být nebezpečno. Velitel zásahu vydal rozkaz k opuštění sálu a k hašení z bezpečné vzdálenosti. Po příjezdu výškové techniky se hasiči snažili lokalizovat požár z košů a žebřů, ale plechové krytí střechy nedovolovalo účinné hašení. Hasiči proto museli střechu na několika místech odkrýt a dostat se ke skrytým ohniskům požáru.

Po první hodině intenzivního hašení se podařilo požár lokalizovat a zabránit jeho rozšíření na sousední budovu restaurace. Plameny ale sílily uvnitř střešní konstrukce a bylo obtížné se k nim dostat. Několik proudů vody směřovalo na soustavné hašení okrajů prohořívající střechy, další proudy hasily padající části stropů do sálu a několik proudů bylo využito k hašení ze žebříků a z výšky.

Celý prostor zásahu si hasiči osvětlili výkonnou technikou jak ze země, tak i z koše automobilového žebříku. Místo zásahu bylo rozděleno na dva požární úseky a pokračoval zdlouhavý boj s plameny.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru předběžně ohledáno. Podle získaných informací byla způsobená škoda na majetku prozatím vyčíslena na 10 mil. Kč. Příčina vzniku požáru je v šetření, přičemž se pracuje s několika verzemi, včetně nevyloučeného úmyslného založení požáru.

aktualizováno
07:00 hod. – Hasiči dál pokračují v rozebírání střešních konstrukcí, odkrývají plechové krytí střechy a dostávají se postupně k dalším skrytým ohniskům požáru. Na místo přijel krajský vyšetřovatel hasičů ze Zlína.
08:00 hod. – Hasiči začínají znovu pronikat do vnitřních prostor sálu, odkud budou vynášet poškozený nábytek a dohašovat spadlé stropy a části prohořených střešních konstrukcí.
09:00 hod. – Hasiči pokračují v rozebírání střechy a ohořelých trámů střešní konstrukce. Pokračují úklidové a dohašovací práce. Hlavní požár byl již zlikvidován. Vyšetřovatelé hasičů čekají na příjezd specialistů z policie a začne společné ohledání místa požáru k určení příčiny vzniku požáru.
11:00 hod. – Hasiči nalezli další místo skrytého požáru ve střeše, které se snaží zlikvidovat z vysokozdvižné plošiny. Nadále je rozebírána střecha a pokračují vyklízecí práce ze sálu kulturního střediska.
12:00 hod. – Místo požáru bylo vyhrazeno policejní páskou proti vstupu nežádoucích osob a pro ochranu stop. Likvidační práce po požáru začnou až po ohledání požářiště.
14:00 hod. – Na místo požáru dorazili specialisté Policie ČR z Brna, kteří se připojili k vyšetřovatelům hasičů a k vyšetřovatelům Policie ČR Uherské Hradiště, a začíná společné ohledání požářiště. Policisté přivezli i speciálně cvičeného psa na vyhledávání stop po požárech.
15:30 hod. – Vyšetřovatelé ukončili ohledání místa požáru. Byly zajištěny stopy pro další odborné zkoumání a do jejich výsledku prozatím nebyla zúžena oblast možných příčin vzniku požáru. Nadále vyšetřovatelé pracují s možností vzniku požáru vlivem technické závady na elektroinstalaci a s možností nedbalostního nebo úmyslného jednání neznámé osoby. Byly také upřesněny způsobené škody, které klesly na 7 mil. Kč. Případ je tak nadále ve společném šetření hasičů a policie.

Pomoc hasičů po tragické dopravní nehodě u Slušovic na Zlínsku

po těžké havárii zemřeli dva muži na místě a třetí byl převezen do nemocnice

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dne 9. 1. 2007 ve 14:03 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po dopravní nehodě u Slušovic.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína s jedním zásahovým vozidlem a později i speciálním vyprošťovacím autem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že mezi obcí Trnava a Slušovice došlo k tragické havárii osobního auta zn. Š Favorit.

Řidič vozidla vyjel mimo silnici, kde narazil do stromu v prudkém srázu a havaroval přes střechu do místního potoka. Jako první na místě nehody poskytovali svou pomoc spolupracovníci, kteří jeli ve druhém autě a pomáhali i další kolemjedoucí řidiči.
Před příjezdem hasičů na místo byl z vraku vozu vytažen mladý muž, který seděl s poraněním hlavy na břehu potoka. Další mladý muž byl oživován zdravotnickou záchrannou službou a lékaři bojovali o jeho život.

Hasiči se okamžitě pustili do vyprošťování uvězněného spolujezdce na zadním sedadle. Pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení byly vypáčeny dveře. Velitel zásahu pronikl do vraku, pod vodou nahmatal hlavu staršího spolujezdce a hned ji vytáhl nad hladinu. Jeho tělo bylo vytaženo hasiči ven, ale při jeho prohlídce byla lékařem konstatována smrt.

Hasiči se zapojili do oživovacích pokusů při záchraně již vytaženého mladého muže. Společně s lékaři a zdravotníky se střídali v poskytování nepřímé srdeční masáže, což bylo fyzicky i psychicky velmi namáhavé. Záchranáři se snažili přes třicet minut přivést mladíka k životu, ale tento boj byl marný. Muž svým těžkým zraněním nakonec podlehl na místě nehody.

Mladý muž s poraněnou hlavou byl vytažen na silnici, naložen do sanitního vozu a odvezen do nemocnice k vyšetření a hospitalizaci.
Všechny práce museli záchranáři provádět v nevhodných terénních podmínkách, ve vodě a ve svahu. Po dobu zásahu složek Integrovaného záchranného systému byla silnice uzavřena a veškerá doprava byla odkláněna na objízdné trasy hlídkami policie. Po vyšetření nehody hasiči vyprostili vrak vozu z potoka zpět na silnici.

mjr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet