Čtvrtek 30. listopadu 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nová caska od Rosenbauera u JSDH Kadaň

Dne 15. 12. 2006 bylo předáno nové zásahové vozidlo naší jednotce. Na úvod osvětlím, jak k tomu všemu došlo. Na přelomu let 2005/2006 nám starosta Kadaně p. Kulhánek připravil milé překvapení v podobě informace, že nám radnice koupí v roce 2006 novou CASku z rozpočtu města.

V tom samém čase shodou náhod přišla informace z GŘ o navýšení dotace na obnovu techniky a také dotaz, zda jsme schopni se podílet na realizaci nákupu v roce 2006. Musím připustit, že tato informace mé nadšení z nákupu CAS dost zkazila. Po zkušenostech v praxi jsem tušil, že to nebude tak jednoduché, protože na peníze od GŘ dohlížejí ti "nejlepší “a "nejzkušenější “… No dál, podpora našeho pana starosty mě ujistila, že mnou učiněné kroky při sestavování technické specifikace jsou akceptovány a plně mi důvěřuje. No a aby těch náhod nebylo málo, přišel s trochou do mlýna i pan ředitel elektráren Tušimice – Prunéřov skupiny ČEZ Otakar Tuček s možností podílet se na dofinancování nového vozu v částce 6 000 000,– Kč.

Tímto jsem chtěl opravit některé názory o tom, že se nám to nakupuje, když nám dávají dary. Nová caska měla zelenou i bez těchto dvou finančních zdrojů a byla by hrazena plně z rozpočtu města. Podotýkám, že naše představa bylo přesně toto vozidlo ve stejné cenové relaci.

No a co že to vlastně máme?

MB 1325 AF/4×4/ATEGO

Nástavba : Rosenbauer TLF 2500/200AT 2
Podvozek : navýšen na 14 t
Motor: 180 kW/250 koní
Kabina řidiče: Mercedes Benz
Kabina mužstva: Rosenbauer vybavena integr. držáky dýchacích přístrojů
Naviják: Ramsey RE 12000 – elektrický naviják 24 V, tažná síla 5 t, dálkové ovládání s kabelem
Nástavba: stavebnicová hliníková technologie AT2 Rosenbauer
Vodní cisterna: 2 500 l, polyetylen
Pěnová cisterna: 200 l, polyetylen
Čerpadlo: 4-stupňové kombinované NH30 Rosenbauer, ovládané řídícím systémem Rosenbauer Logic Control System (RLCS), výkon 2 400 l/min při 10 bar, 250 l/min při 40 bar, ovládací panel čerpadla Rosenbauer Logic Control System RLCS s ovládacím displayem na čerpadle, ovládací display v kabině
Pump &Roll: systém stříkání za jízdy
Automatický přiměšovací systém: Rosenbauer NT-Fix-Mix 3% a 6%, Rosenbauer VT-Fix- Mix 3%
Zařízení pro rychlý zásah: 1 ks VT naviják s hadicí 60 m s pistolí Ergo NePiRo, výkon 200l/min při 40 bar
Monitor vpředu: RM 8 E Rosenbauer elektricky dálkově ovládaný monitor z kabiny joystickem, monitor pro vodu/pěnu výkon 1 000 l/min při 10 bar, dostřik 42 m při plném proudu
Osvětlovací stožár: pneumaticky vysouvací s 4 × 1 000 W / 220 V halogenovými světlomety
Elektrocentrála: Rosenbauer RS14 výkon 14 kVA, 400/230 V, dálkový start z displaye čerpadla
Osvětlení okolí vozidla: po 3 zářivkách vlevo a vpravo integrovaných v zaslepení nad prostorem pro posádku a nástavbou, 2 zářivky v zádi nástavby. Zapínání v kabině řidiče pro osvětlení pravé a levé strany odděleně, osvětlená střecha
Oranžová výstražná světla: integrované v nástavbě vzadu nahoře jednořadové provedení v LED diodách, jako výstražné zařízení a návěstidlo pro odklon dopravy
Technické údaje:
celková délka 7 100 mm,
celková výška 3 200 mm,
celková šířka 2 500mm,
celkové dovolené zatížení 14 000 kg

Na první části fotek je zachycen akt předání a požehnání našemu MB. Dále se plynule přešlo na ukázku výbavy a jejího rozložení.
Závěrem jsem si dovolil pár obrázků toho, co se dá potkat na dvoře výrobce. Tyto fotky jsou pořízeny se souhlasem fa. Rosenbauer.
Ta velká vrtule je do Dubaje pro tamní hasiče. A pokud si myslíte, že to mají na jemné foukání do tunelů, tak neé, prostě hochy z Dubaje nebaví tahat přetlakáč v ruce, tak to prostě prdnou před barák a jemně provedou přetlakovou ventilaci. Jak jsem koupil v překladu, tak prodávám. Kdo nevěří, má motiv na dovolenou a může to ověřit. No, a naše stará L101 to celé uzavírá.

Dovolte, abych zde poděkoval jmenovitě:

panu starostovi PaedDr. Jiřímu Kulhánkovi, panu řediteli Otakaru Tučkovi a Skupině ČEZ, panu starostovi Města Blovice Janu Poduškovi a panu tajemníkovi Jaroslavu Kýnovi, dodavatelské fa. DIK Consulting – zástupcům fa. Rosenbauer pro ČR – Ing. Jiřímu Kollarovi a Jaroslavu Salcerovi, dále panu Rychtrovi z GŘ HZS ČR (Formuláře RA nejsou tak jednoduchá záležitost hned na poprvé).

A zvláštní poděkování patří Zbyšku Zubrovi.

Všem jmenovaným děkujeme.
Hasiči města Kadaň
Apolen Martin vel. jednotky

PS: Kadaňští se dočkali dalšího nového přírůstku, taková třešinka na dortu. Čtyřkolka POLARIS, viz foto. Ještě není kompletní, až bude, můžete se těšit na prezentaci na Požárech.

Filip Foukal

-wap-

Obdobné Mercedesy s požární nástavbou Rosenbauer jsou zařazeny na výjezdu i u Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje, první od prosince roku 2005, druhý od listopadu 2006 – PS Chrudim, další je profesionálních hasičů skupiny ČEZ – PS JE Temelín a nemůžu samozřejmě zapomenout na Atego u dobrovolných hasičů v Blovicích, převzaté v říjnu 2005.
Sdílet