Neděle 9. srpna 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner WAWRZASZEK ISS Leader OK

Blesk zapálil penzion ve Velkém Ratmírově, škoda je 30 milionů korun

Požár byl na Operační středisko HZS Jihočeského kraje ohlášen v 0:57 hodin. Operační důstojníci rozhodli o vyslání dvou cisteren a automobilového žebříku profesionálních hasičů ze stanice Jindřichův Hradec a dalších tří cisteren z jednotek SDH obcí Kardašova Řečice, Deštná a Lodhéřov.

Průzkum na místě události ukázal, že se jedná o požár střechy penzionu, ve kterém kromě ubytovacích prostor je restaurace, wellness, sauna a dále technické zázemí – garáž, stodola, kotelna. Hasiči okamžitě zahájili hasební práce. Před druhou hodinou ranní si velitel zásahu z důvody dostatečného zajištění dodávky vody na požářiště vyžádal jako posilovou jednotku dobrovolné hasiče obce Pluhův Žďár, která měla za úkol zřídit čerpací stanoviště, a dále další cisternu ze stanice Jindřichův Hradec. Ve 2:15 hodin byla k požáru svolána také jednotka SDH obce Jindřichův Hradec.

V 3:24 hodin byl požár lokalizován, tzn. dále se nešířil a byl zcela pod kontrolou zasahujících hasičů, kteří stále pokračovali v hašení. O dvě hodiny později na rozhodnutí velitele zásahu začaly z požářiště postupně odjíždět všechny jednotky SDH. Okolo sedmé hodiny pak na místě byla již jen jindřichohradecká profesionální jednotka, která stále prováděla dohašovací práce a která byla vystřídána, a to jak celá směna, tak velitel zásahu. Požár byl zcela uhašen krátce po 9. hodině, kdy bylo požářiště předáno majiteli.

Vyšetřovatel HZS po dohodě s majitelem vyčíslil škodu způsobenou požárem na Kč 30 000 000,–. Poškozena byla především střecha, krovy a střešní krytina, restaurace, dále pak stodola, kotelna a garáž a další vybavení. Hasiči svým zásahem uchránili další majetek (hlavně ubytovací prostory) za Kč 20 000 000,–.

Příčinou vzniku požáru byl úder blesku.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK