Pondělí 11. prosince 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hoří velrybářská loď blízko Antarktidy

Na palubě japonské lodi u břehů Antarktidy vypukl ve čtvrtek 15. 2. 2007 požár. Posádka byla evakuována, část záchranné jednotky se pokouší živel uhasit. Novozélandská vláda vyjádřila znepokojení z hrozící ekologické katastrofy dosud nevídaných rozměrů.Ilustrač­ní foto

Kromě obav o bezpečnost členů posádky, „jsme také hluboce znepokojeni ekologickým rizikem pro životní prostředí Antarktidy, jestliže je loď natolik zničená, že z ní začne unikat ropa“, řekl novozélandský ministr životní prostředí Chris Carter. Na lodi, která se nachází v Rossově moři asi 180 kilometrů od břehů Antarktidy, by mohlo údajně být až 1 000 tun paliva. Pro tuto oblast má zodpovědnost za záchranné akce Nový Zéland.

Požár vypukl v podpalubí lodi Nisšin Maru, která zpracovává velrybí maso. Jeden člen posádky je nezvěstný, většina ze 120 lidí na palubě byla evakuována na ostatní lodi flotily. Na palubě hořící lodi zůstalo asi jen 20 námořníků, kteří se snažili požár uhasit.

Novozélandská vláda již požádala o spolupráci Austrálii, Británii a USA o pomoc v případě, že by z lodi uniklo větší množství jedovatých a ropných produktů.

Požár vyvolal pozornost také proto, že právě tato loď se před týdnem stala terčem protestu aktivistů bojujících proti lovu velryb. [celá zpráva] Pověsti o výbuchu na lodi zatím nebyly nijak potvrzeny. Příčinou požáru zřejmě byla spíše mechanická závada. Paul Watson, předák aktivistů, kteří velrybářskou loď před týdnem napadli, řekl australské televizi, že „s plavidlem neměl asi tři dny kontakt“.


Zdroj: novinky.cz, BBC

-kaw-
Sdílet