Neděle 26. května 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Podpálil byt zápalnou lahví

OSTRAVA – Neznámý žhář způsobil v Ostravě-Michálkovicích zranění šesti lidí, včetně tříletého dítěte.

Do jejich bytu hodil zápalnou lahev. Všichni zranění museli být převezeni do nemocnice.

Policisté se zabývají možností, že za útokem jsou vysoké dluhy této rodiny. Podle dostupných informací dlužila 400.000 korun. „Je to jedna z verzí,“ řekla mluvčí Policie ČR.

Požár v bytě třicetiletého majitele vypukl okolo 23:45. Rychle se šířící plameny zcela zničily vybavení obývacího pokoje a žár roztavil i kuchyňskou linku. Škoda zatím není vyčíslena.

Majitele bytu údajně vzbudil křik jeho jednapadesátiletého otce, který volal, že v obývacím pokoji hoří. Postupně se probouzeli další členové domácnosti a společně zmateně v panice byt opustili.

Tři obyvatelé bytu skončili na popáleninovém centru ostravské fakultní nemocnice. Jejich zdravotní stav si vyžádal hospitalizaci na jednotce intenzivní péče.

Další dva dospělé a dítě lékaři převezli do ostravské městské nemocnice. Šlo o lehkou otravu kouřem a zplodinami. Dospělé ještě dopoledne propustili. Dítě, které utrpělo především silný šok, nemocnici opustilo odpoledne.

V bytě žilo několik Romů. Rasový motiv ale kriminalisté zatím vyloučili. Žháře podezřívají z obecného ohrožení. Pokud je dopadnou a pachatelé se dostane před soud, hrozí jim až patnáctiletý pobyt ve vězení.

Severomoravští kriminalisté v posledních letech řešili několik žhářských útoků proti Romům. Ve všech případech zločince vedla nenávist k Romům. Krnovský soud poslal na dva roky do vězení jedenadvacetiletého Radka Bedriho, který v lednu 1998 vhodil do bytu krnovských Romů zápalnou láhev. V bytě tehdy spalo šest lidí. Jen se štěstím žhářský útok přežila dvaapadesátiletá Emilie Žigová.

Většinou jen podmíněné tresty Krajský soud v Ostravě udělil pěti mužům, kteří jsou obviněni ze dvou rasisticky motivovaných žhářských útoků na romské rodiny. V únoru 1996 totiž hodili do dvou bytů celkem čtyři zápalné láhve. Podobný případ policisté zaznamenali i v Karviné, kde se ale dosud neznámým žhářům nepodařilo dům patřící Romům podpálit.

Foto: ilustrační
Sdílet