Středa 6. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Představujeme SDH Budilov

Sbor dobrovolných hasičů v Budilově s více jak osmdesátiletou tradicí se v dnešní době zaměřuje především na požární sport a práci s dětmi, které mají své soutěžní družstvo, dosahující pravidelně velmi dobrých výsledků.

Když jsem byl před několika týdny požádán bývalým kolegou o prezentaci tohoto dobrovolného sboru, tak po shlédnutí fotografií a po pročtení informací o budilovských hasičích jsem neváhal a začal dávat článek dohromady.

Budilov se nachází v Jihočeském kraji – okres Prachatice – 8 km od Vimperka v podhůří Šumavy jako jedna z částí obce Bošice. Sbor dobrovolných hasičů obce čítá celkem 83 členů, z toho počtu je jich 50 aktivních v rámci soutěžení v požárním sportu, který je hlavní náplní činnosti SDH. Výjezdová jednotka je zařazena jako JPO V, sbor nevlastní vozidlo CAS, v garáži pěkné hasičské zbrojnice má jen „Kačenu“ Tatru 805 valník a dopravní automobil Ford Transit. Ten byl zakoupen pro SDH Budilov z grantu Jihočeského kraje – 2/3 ceny a 1/3 platila obec. Vozidlo může přepravit družstvo 1+5 a další příslušenství jako např. PS12 či ostrou soutěžní PS18. Pro zmíněné družstvo bylo zakoupeno několik dalších věcí jako např. obuv, přilby a nové hadice.
Zásahovou činnost tvoří např. čerpání vody za pomoci plovoucího čerpadla Niagara a PS 12, odstraňování stromů atd. V obci je přes týden jen velmi málo obyvatel, protože skoro každý dojíždí za prací (Německo, vnitrozemí Čech apod.), a tak je mimo domov delší dobu, nikdo by tedy nemohl pohotově vyjet k případu. Což ovšem není problém jen v Budilově. O to víc je zde tedy zaměření na požární sport, kterému se dostává všeobecné podpory. Podpora se týká však veškerých činností sboru.

U budilovského sboru jsou 3 soutěžní družstva mužů I, 1 družstvo mužů II, 2 družstva žen I a 1 družstvo dětí, které má 12 členů. Dospělí se pravidelně zúčastňují dvou druhů soutěží, Prachatického poháru a Šumavské hasičské ligy. Uplynulý rok se soutěžákům z Budilova podařilo mnohokrát umístit na stupních vítězů, někdy i úplně nejvýše. Družstvu mladých hasičů se v soutěžení vede ještě lépe. Zúčastňují se mnoha soutěží včetně hry Plamen, kde sbírají jeden úspěch za druhým. Když stanou na prvním místě, není to nic neobvyklého. Všechny děti i dospělé tato činnost hodně baví a dosažené úspěchy jsou tou nejlepší možnou motivací do budoucna. O všem jasně hovoří citace z jejich webu: "Být hasičem je pro nás radost, zábava, sport, ale i odříkání, dřina či odpovědnost. Přesto nás to baví a všichni doufáme, že se v budoucnu vyrovnáme i těm lepším hasičským sborům.“

V Budilově se koná také jejich jak to nejlépe nazvat, prostě soutěž o nejlepší tým v rámci sboru. Tedy Dostřikná neboli mistrovství Budilova. Loni se konal její druhý ročník. Kromě soutěžení jsou dobrovolní hasiči i jakýmsi centrem kulturního dění v obci. Pořádají Masopustní průvod, pouťové zábavy, dětský den, turnaj ve stolním tenise a mnoho dalších kulturních akcí včetně výpomocných brigád ve spolupráci s OÚ Bošice.

V současnosti je největší investicí a náplní práce členů sboru výstavba hřiště pro požární sport. Začala doslova a do písmene na zelené louce. Hřiště se plánuje 40 m široké a dlouhé 110 m. Dobudován bude hydrant a napevno zde budou umístěny dvě základny, aby bylo vyhověno soutěžním řádům a družstvům. V rámci projektu je počítáno se sociálním zařízením, parkovištěm a samozřejmě nezbytným občerstvením. Základny budou vystavěny ze zámkové dlažby a zbytek plochy zatravněn. Pro údržbu a zalévání poslouží stávající rybníček, který se na náklady obce vyčistí, odbahní a upraví tak, aby se jeho okolí dalo snadno udržovat. Údržba nejen budoucího hřiště je v náplni činnosti pro obec. Spadá sem i údržba veškerého prostranství patřícího obci. Dále se provádí vyřezávání dřevin a křovin v okolí silnic spojující přilehlé obce. Možný přivýdělek je i těžbou dřeva a následným prodejem, kde obec výtěžek přenechává na potřeby hasičů.
Zda-li se všechno podaří dodělat do 7. 7. 2007, kdy se zde má konat soutěž v požárním sportu, se teprve uvidí, nicméně i počasí je tomu nyní příznivě nakloněno. Hasiči soutěžící v Budilově na předešlých ročnících, by byli určitě rádi, protože i po konci samotné soutěže je program převelice pestrý a těžko se shání člověk, který druhý den dopraví požární techniku zpět domů. Redakce Požárů se na tuto akci zřejmě vyrazí za účelem pořízení reportáže letos také podívat…

Jinak budilovští ,,dospělí“ mají poměrně pěkné zatím rozvíjející se webové stránky a jejich mladí hasiči taktéž.

Foto: SDH Budilov a Martin Kareš

-wap-
Sdílet