Středa 29. září 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mistrovství České republiky záchranných psů, psovodů IZS ČR vyhrál tým dobrovolných hasičů Hejnice

Doslova podzimní podmínky v podobě uplakaného deštivého pátku třináctého zář a nechvalné vyhlídky z předpovědí či vydaných výstrah na vydatné srážky, jasně vysvětlovaly ustarané výrazy organizátorů letošního mistrovství České republiky záchranných psů, psovodů v rámci složek Integrovaného záchranného systému.

Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje ČR uspořádala republikové klání za pověření odborné kynologické komise při MV-GŘ HZS ČR a účasti jedenácti teamů dvou zemí. Česká tříčlenná družstva s pejsky ze širokého spektra záchranných složek doplnila jednotka německých kynologů, tamní skupiny z řad hasičů. Hostování soutěže po předchozích dohodách převzal pod svá křídla Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje pod záštitou hejtmana taktéž jmenovaného kraje Jiřího Rozbořila.

Soutěžní kynologické týmy složek IZS:

 • Hasičský záchranný sbor ČR
 • Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje ČR (2 týmy)
 • Policie ČR
 • Městská policie hl. m. Prahy
 • Městská policie Ostrava
 • Svaz záchranných brigád kynologů ČR
 • Kynologická záchranná jednotka ČR
 • Sírius
 • Horská služba ČR, o.p.s.
 • Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SDH Hejnice)
 • THW (Spolková republika Německo)

I přes nepříznivé klimatické podmínky se hrdě nejen organizátoři, figuranti pro samotné vyhledávání a hlavně závodníci jednotlivých družstev postavili na start etap rozložených do dvou dnů krátce před sedmou večerní v pátek třináctého, nejprve při slavnostním zahájením v kempu „ Žralok“ u místní Plumlovské přehrady nedaleko Prostějova.

Noční etapa odstartovala již na místě samotného konání mistrovství a to v areálu staré pískovny za Prostějovem cestou dále směrem na Určice. Zde za opravdu deštivého počasí v půl deváté večer vyrazila první skupina závodníků do noční etapy a v následujícím čase všichni ostatní za stejných podmínek a stejného místa soutěžili ve vyhledávání osob na volném prostranství a to až do brzkých hodin již následujícího dne.

Ve stejném duchu tentokráte i v budovách pokračovala soutěž v sobotu, počasí se nám postupně umoudřilo a před desátou hodinou dopoledne již velmi příjemně vykukovalo sluníčko a přineslo výrazné oteplení. Blátivý, rozmáčený terén to sice nevysušilo nicméně pro velký zájem z řad novinářů to přineslo skvělé možnosti pořídit hezké obrazové materiály pro další reportáže v médiích.

Samotní soutěžící pak rozhodně s radostí uvítali hřejivé teploty pro již tak náročné vyhledávání ztracených, zavalených či zasypaných osob. V limitu třiceti minut pak na skupiny soutěžících a to vždy team leader a dva psovodi s pejsky na dvou místech vyhledávali zmiňované figuranti. V jednotlivých úsecích, zde v třicetiminutovém limitu, bylo nutné pro dokonalé splnění nalézt všechny čtyři ukryté osoby, myšleno čtyři pro jednoho záchranného psa.

Celý průběh dvoudenního mistrovství se obešel až na drobnosti bez komplikací, zlobivé počasí se rovněž umoudřilo a ve tvářích samotných závodníků bylo po celou dobu vidět nadšení pro jejich v reálném životě důležitou práci. Samotní rozhodčí, pomocníci, figuranti či organizátoři vytvořili přátelskou kulisu a profesionální podmínky, ze kterých si lze rozhodně odvézt zkušenosti a příjemné zážitky, věříme na dlouhý čas.

A jak celé mistrovství dopadlo z pohledu součtu bodů, hodnocení a dohledu bedlivých rozhodčích? Kdo se pro letošek z týmů stal vítězným se můžete dočíst v příloze tiskové zprávy v pdf. Z pod pokličky výsledků velmi rádi prozradíme vítěze náročného závodu a tím se stal team dobrovolných hasičů Hejnice. V následujícím pořadí třetici nejlepších doplňují druhým místem zástupci ZBK JmK a bronz si odváží team SZBK ČR, více již ve zmiňované příloze.

Zdeněk Hošák
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Sdílet
Přiložené soubory
výsledková_listina.pdf zobrazit online PDF 281 kB