Neděle 29. listopadu 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výstavu pražských hasičů „160 let pro Pražany“ si můžete prohlédnout v Národním technickém muzeu

Od 18. září 2013 do 30. listopadu 2013 v Národním technickém muzeu probíhá výstava 160 let pro Pražany. Jak název napovídá, připomíná 160 let práce pražských hasičů.

Podává přehled o historii pražského sboru v datech, obrazech i formou skutečných exponátů a bude doplněna také o věci ze sbírek Národního technického muzea.

Hasiči bojují se všemi čtyřmi živly. Oheň na výstavě je představen pomocí nejznámějších požárů (Národní divadlo, Veletržní palác, Průmyslový palác, Florenc). Země a voda jsou živly, které dávají zabrat především speciálním složkám hasičů – potápěčům, chemikům a USAR týmu. Poslední živel – vzduch – symbolizuje na výstavě zavěšená figurína lezce s panelem, který zachycuje práci příslušníků v současnosti i minulosti.

Na výstavě jsou představena hasičská zařízení a vozidla. Návštěvníky zaujme limuzína Tatra 613–3, která byla vyrobena v roce 1990 pro potřeby pražského hasičského sboru a byla vybavena vůbec první termokamerou a „mobilním telefonem“ Tesla AMR. Z válečného období návštěvníci uvidí požární přívěs TS-AL s přenosnou motorovou stříkačkou Stratílek PS-8. Přívěs i stříkačka pochází z roku 1943, obojí bylo po renovaci uvedeno do původního stavu.

Dalším z velkých exponátů je laminátový člun Blesk, který byl používán u pražského sboru až do roku 2000 a nyní ho používají dobrovolní hasiči z Prahy Lysolají. Naposledy byl spuštěn na vodu při letošních povodních.

Velkou zajímavostí je hasičský robot, který byl zkonstruován pro větší bezpečnost zasahujících hasičů v případech, kdy v místech požáru hrozí výbuch. Použit byl pouze dvakrát, a to v Benešově při požáru garáže, ze které vynesl tlakové lahve, a v chemické továrně v Litvínově při likvidaci svařovací soupravy.

Nyní je uložen v požární expozici Zbiroh. Na vývoji tohoto robota se podílel příslušník Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Ing. Václav Kratochvíl. Kromě hasičské techniky výstava dokumentuje také vývoj uniforem a přileb z celé doby existence pražského sboru.


Každý příslušník HZS ČR, který ukáže u pokladny muzea služební průkaz, má vstup zdarma včetně dalšího vstupu pro svůj doprovod. Do 30. 11. 2013 tak můžete využít akci 1+1 zdarma pro příslušníky HZS.


Nejžhavější současnost pražských hasičů představuje USAR Team (Urban Search and Rescue Team), který se specializuje na vyhledávání osob v sutinách domů. Zúčastnil se několika zahraničních misí a každoročně je vysílán na mezinárodní nebo republiková cvičení. Ve výstavním prostoru je instalována figurína záchranáře v sutinách. Nejvíce zásahů však mají pražští hasiči tzv. technických a často zasahují u dopravních nehod.

Pro větší názornost návštěvník uvidí simulovaný vrak automobilu s vyprošťovací technikou LUKAS. Tato bude poslední den výstavy předána sboru dobrovolných hasičů Řepy. Ve vitrínách najde návštěvník mnoho zajímavého, od chemických souprav až po vývoj ručních hasicích přístrojů.

Národní technické muzeum výstavu doplnilo koněspřežnou hasičskou stříkačkou Shand, Mason & Co. vyrobenou v Anglii, která sloužila pražskému hasičskému sboru a do sbírek muzea ji darovalo město Praha. Jedná se o první pražskou parní stříkačku, na které je vyražen letopočet 1882. Není ale vyloučeno, že jde o stejný stroj, kterému se v srpnu předchozího roku nepodařilo zachránit Národní divadlo.

Dalším exponátem ze sbírek Národního technického muzea je parní stroj vyrobený v roce 1909 Ringhofferovou strojírnou na Smíchově. Podobné stroje byly po více než 100 let univerzálním zdrojem síly pro průmysl a dopravu a sloužily mimo jiné i pro vodárenské účely, tedy k pohonu čerpadel dodávajících vodu do vodovodních sítí a hydrantů, které byly nepostradatelné pro boj s ohnivým kohoutem.

V promítacím prostoru výstavy se mohou návštěvníci podívat na videoukázky a prezentace ze zásahů hasičů Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy. V dopoledních hodinách ve čtvrtek 24. října a v úterky 5., 12 a 19. listopadu budou k dispozici pro návštěvníky hasiči, kteří v rámci preventivně výchovné činnosti poradí, jak se chovat při požáru a jiných mimořádných událostech. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet např. dýchací techniku nebo vyváděcí masku. Akce je zvlášť vhodná pro základní školy.

Doprovodný program bude probíhat také o víkendech:

  • Soboty: 5. 10., 19.10, 2. 11., 16. 11. – seznámení se specialisty hasičů: chemiky, potápěči, lezci a preventisty.
  • Derniéra 30. 11. – ukázka vyprošťování osob z havarovaného vozidla a předání vyprošťovacího zařízení LUKAS (do té doby součást výstavy) jednotce sboru dobrovolných hasičů Řepy.
Sdílet